Polish English French German Spanish Ukrainian

                     

Biuletyn Informacji Publicznej

Informacja dotycząca zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków

07.03.2023
Urzędowe

Do 31 marca 2023 r. właściciele nieruchomości na terenie Gminy Miejskiej Hrubieszów posiadający zbiornik bezodpływowy (szambo) lub przydomową oczyszczalnię ścieków proszeni są o wypełnienie druków zgłoszeń i dostarczenie ich do Urzędu Miasta Hrubieszów.

Zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 2519 z późn. zm.) gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne (szambo) oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków.

Druki zgłoszenia dostępne są:

  •  w Urzędzie Miasta Hrubieszów, ul. mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" 1,22-500 Hrubieszów bądź przy ul. 3 Maja 15, pokój nr 12,
  • na stronie internetowej Urzędu Miasta Hrubieszów: www.miasto.hrubieszow.pl

 Wypełnione druki prosimy składać:

  • osobiście w Urzędzie Miasta Hrubieszów, ul. mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" 1, 22-500 Hrubieszów,
  • drogą pocztową na adres: Urząd Miasta Hrubieszów, ul. mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" 1, 22-500 Hrubieszów.

Udzielone informacje niezbędne są do dokonania aktualizacji ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków.

Na terenie Miasta od 1 kwietnia 2023 r. rozpocznie się cykl kontrolny w tym zakresie. W pierwszej kolejności kontrolowane zostaną nieruchomości, które do dnia 31 marca br., nie złożą do Urzędu Miasta stosownego zgłoszenia zbiornika bezodpływowego bądź przydomowej oczyszczalni ścieków.

Ewidencjonowanie oraz kontrola będzie obejmowała m.in. następujący zakres spraw:

  • liczba właścicieli nieruchomości od których odebrano nieczystości ciekłe oraz liczba osób zameldowanych w nieruchomości;
  • liczba zawartych umów na wywóz ścieków przez właścicieli zbiorników bezodpływowych lub osadów ściekowych w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków;
  • częstotliwość opróżniania szamb i oczyszczalni przydomowych;
  • ilość pobranej wody przez użytkowników niepodłączonych do kanalizacji.

Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 2519 z późn. zm.) przewidziano kary grzywny m.in. dla osób utrudniających przeprowadzanie kontroli oraz osób nieprzestrzegających obowiązków określonych w regulaminie czystości i porządku na terenie miasta.