Polish English French German Spanish Ukrainian

                     

Biuletyn Informacji Publicznej

Henry Orenstein

Henry Orenstein urodził się 13 września 1923 r. w Hrubieszowie, zmarł 14 grudnia 2021 r. w USA.  Był czwartym z pięciorga dzieci Goldy i Lejba Orensteinów. Miał trzech starszych braci: Freda (zwanego Niuniek, urodzonego w 1909 r.) Feliksa (ur. w 1910 r.) i Shlomo (Sam, Shlojme, ur. w 1911 r.) oraz młodszą siostrę Hankę (ur. w 1926 r.). Rodzina mieszkała w trójkondygnacyjnej kamienicy przy dzisiejszej ulicy Plac Wolności.

W czasie II wojny światowej Henry był więźniem w pięciu obozach koncentracyjnych (Budzyń, Majdanek, Płaszów, Ravensbrruck, Sachsenhausen). Po wojnie, wraz z dwoma braćmi, wyemigrował do USA, gdzie zajął się projektowaniem zabawek, które produkowano na masową skalę. Ponadto był wynalazcą, który opatentował ponad sto różnych przełomowych pomysłów. Jednym z najbardziej znanych jego wynalazków jest słynny już dziś i kultowy Optimus Prime – Transformers będący przywódcą Autobotów.

Henry Orenstein był najstarszym pokerzystą na świecie. W 1996 r., mając 71 lat, wygrał turniej z cyklu World Series of Poker, a w 2005 r., w wieku 80 lat, zajął siódme miejsce w Pokerowych Mistrzostwach USA. W 2008 r. został przyjęty do Poker Hall of Fame (w wolnym tłumaczeniu „pokerowa galeria sław” - wyróżnienie dla profesjonalnych graczy w pokera funkcjonujące od 1979 r.)

Henry Orenstein jest również autorem dwóch książek: I Shall Live: Surviving Against All Odds 1939-1945 (Będę żył: na przekór wszystkiemu 1939-1945), która została opublikowana w 1987 r., oraz Abram. The Live of an Israeli Patriot, opisującej historię życia Abrama Silbersteina. W pierwszej z nich Henry opisał Hrubieszów i wydarzenia, jakie miały tu miejsce po wybuchu II wojny światowej. Książka cieszyła się pochlebnymi recenzjami, zdobyła popularność i doczekała się kilku wydań.

Wraz ze swoją drugą żoną – Susie, prowadzili działalność charytatywną, wspierali finansowo organizacje zarówno w USA jak i w Izraelu. Dofinansowali również budowę „Ściany pamięci” na hrubieszowskim Kirkucie.

 źródło:  D. Grzymała, „Wpisani w krajobraz Ziemi Hrubieszowskiej”, Hrubieszów 2014.

 

Henry Orenstein urodził się 13 września 1923 roku w Hrubieszowie, zmarł 14 grudnia 2021 w Livingston w Stanach Zjednoczonych. Był on amerykańskim pokerzystą, przedsiębiorcą i filantropem, z pochodzenia był polskim żydem. Był czwartym z pięciorga dzieci Lejba i Goldy Orensteinów. Miał trzech braci: Freda (zwanego Niuniek, ur. w 1909 r.), Feliksa (ur. w 1910 r.) i Szlomo (ur. w 1911 r.) oraz siostrę Hankę (ur. w 1926 r.). Po wybuchu II wojny światowej w 1939 uciekł do Ołyki na Wołyniu z ojcem i braćmi, lecz po 2 latach wrócił do Hrubieszowa, gdzie zostały jego matka i siostra. W późniejszym czasie jego rodzice zostali zamordowani przez Niemców, a on sam trafił razem z rodzeństwem do pięciu obozów koncentracyjnych: kolejno Budzyń, Majdanek, Płaszów, Ravensbrück, Sachsenhausen. Z jego rodziny obozy przeżyli tylko on, Fred i Sam. Na przeżycie obozów wpłynęło zgłoszenie się braci do personelu obozu w Budzyniu jako naukowców, pomimo braku wykształcenia. Po wojnie wyemigrował z braćmi do USA, zamieszkał na Manhattanie. Początkowo pracował w firmie Libby produkującej zabawki, potem założył korporację Topper Toys, której został prezesem. Produkowała zabawki, m.in. samochodziki „Johnny Lightning”, lalki „Dawn Doll”, roboty „Optimus Prime” z serii Transformery. Był jednym z najstarszych pokerzystów na świecie. W 1996 roku, w wieku 71 lat, wygrał turniej z cyklu World Series of Poker (nagroda 130 000$), a w 2005 roku, w wieku 82 lat, zajął siódme miejsce w Pokerowych Mistrzostwach USA. W całej karierze wygrał ok. 210 000$. W 2008 został przyjęty do „Poker Hall of Fame”. Wynalazł „hole camera” – technikę pozwalającą pokazywać w telewizyjnych transmisjach niewidoczne dla zawodników karty. Sprawiła ona, że poker stał się sportem medialnym. Orenstein był także producentem jednego z programów transmitujących grę w pokera – „High Stakes Poker”. Pod koniec życia mieszkał w mieście Verona w stanie New Jersey. Był też autorem dwóch książek: I Shall Live: Surviving Against All Odds 1939-1945 (1987) i Abram. The Live of an Israeli Patriot poświęconej Abrahamowi Silbersteinowi, innemu Żydowi z Hrubieszowa. Prowadził działalność charytatywną wraz z drugą żoną, Susie, wspierającą organizacje żydowskie w USA i Izraelu, dofinansował też budowę pomnika „Ściany Pamięci” na cmentarzu żydowskim w Hrubieszowie. Wraz ze swoją drugą żoną – Susie, prowadził działalność charytatywną. Wspierali regularnie różne organizacje — nie tylko żydowskie, zarówno w USA, jak i w Izraelu. Założyli jadłodajnię w Nowym Jorku. Pomagali finansowo zdolnej młodzieży. Sfinansowali remont oddziału w Szpitalu Rehabilitacyjnym Loewenstein w Ra'anana oraz założyli chronione osiedle dla ocalałych z Holokaustu w Kiryat Ono. Dofinansowali również budowę „Ściany pamięci” na hrubieszowskim Kirkucie. Zmarł 14 grudnia 2021 w Livingston w stanie New Jersey z powodu COVID-19.