Polish English French German Russian Spanish Ukrainian

                        

Biuletyn Informacji Publicznej

Henry Orenstein

Henry Orenstein urodził się 13 września 1923 r. w Hrubieszowie, zmarł 14 grudnia 2021 r. w USA.  Był czwartym z pięciorga dzieci Goldy i Lejba Orensteinów. Miał trzech starszych braci: Freda (zwanego Niuniek, urodzonego w 1909 r.) Feliksa (ur. w 1910 r.) i Shlomo (Sam, Shlojme, ur. w 1911 r.) oraz młodszą siostrę Hankę (ur. w 1926 r.). Rodzina mieszkała w trójkondygnacyjnej kamienicy przy dzisiejszej ulicy Plac Wolności.

W czasie II wojny światowej Henry był więźniem w pięciu obozach koncentracyjnych (Budzyń, Majdanek, Płaszów, Ravensbrruck, Sachsenhausen). Po wojnie, wraz z dwoma braćmi, wyemigrował do USA, gdzie zajął się projektowaniem zabawek, które produkowano na masową skalę. Ponadto był wynalazcą, który opatentował ponad sto różnych przełomowych pomysłów. Jednym z najbardziej znanych jego wynalazków jest słynny już dziś i kultowy Optimus Prime – Transformers będący przywódcą Autobotów.

Henry Orenstein był najstarszym pokerzystą na świecie. W 1996 r., mając 71 lat, wygrał turniej z cyklu World Series of Poker, a w 2005 r., w wieku 80 lat, zajął siódme miejsce w Pokerowych Mistrzostwach USA. W 2008 r. został przyjęty do Poker Hall of Fame (w wolnym tłumaczeniu „pokerowa galeria sław” - wyróżnienie dla profesjonalnych graczy w pokera funkcjonujące od 1979 r.)

Henry Orenstein jest również autorem dwóch książek: I Shall Live: Surviving Against All Odds 1939-1945 (Będę żył: na przekór wszystkiemu 1939-1945), która została opublikowana w 1987 r., oraz Abram. The Live of an Israeli Patriot, opisującej historię życia Abrama Silbersteina. W pierwszej z nich Henry opisał Hrubieszów i wydarzenia, jakie miały tu miejsce po wybuchu II wojny światowej. Książka cieszyła się pochlebnymi recenzjami, zdobyła popularność i doczekała się kilku wydań.

Wraz ze swoją drugą żoną – Susie, prowadzili działalność charytatywną, wspierali finansowo organizacje zarówno w USA jak i w Izraelu. Dofinansowali również budowę „Ściany pamięci” na hrubieszowskim Kirkucie.

 źródło:  D. Grzymała, „Wpisani w krajobraz Ziemi Hrubieszowskiej”, Hrubieszów 2014.