Sutki

Dla mieszkańców miasta Sutki są tak integralną częścią naszej kultury, że nie wzbudzają żadnej refleksji. Natomiast dla przyjezdnych miejsce to oraz nazwa zawsze wzbudzają zdziwienie a nierzadko wprawiają w konsternację turystów. Hrubieszowskie „Sutki” to należące niegdyś do ludności wyznania mojżeszowego murowane kramy z charakterystyczną wąską uliczką oddzielającą zabudowę. Spełniały funkcję handlową ale nierzadko również mieszkalną. Ich historia jest o wiele starsza, jednak te zachowane do dziś powstały po wielkim pożarze miasta w I poł. XIX w. Warto nadmienić, że dzisiejsze Sutki tylko w nieznacznym stopniu przypominają pierwotne założenie. Początkowo obiekt ten cechowała wyjątkowa konsekwencja architektoniczna. Wiele wskazuje na to, że oryginalna zabudowa kramnic reprezentowała swoje niesamowite piękno architektoniczne aż do lat trzydziestych XX wieku. Kramnice wówczas stanowiły parterowe, nieotynkowane budynki prezentujące urok ówczesnego murarskiego fachu jaki został uwieczniony w czerwonej cegle. Piękno elewacji dodatkowo podkreślone było przez subtelne oświetlenie umieszczane w regularnych odstępach. Kramy miały również możliwość magazynowania towarów na wysokim podstryszu. Ciekawostką jest fakt, że zasady i sposób ówczesnego handlu całkowicie różniły się od tego do jakiego my przywykliśmy dzisiaj. Chcąc coś kupić u Żyda nie wchodziło się do budynku, a jedynie oglądało towar zza lady stojąc na zewnątrz i dobijając targu.

Lokalizacja: Ul. Rynek Sutki