Polish English French German Spanish Ukrainian

                     

Biuletyn Informacji Publicznej

Jak uchronić zwierzę przed upałem

Jak uchronić zwierzę przed upałem

 

Jak dochodzi do przegrzania organizmu u zwierząt?

Do wystąpienie udaru cieplnego dochodzi zwykle latem podczas dużych upałów przy znacznej wilgotności powietrza lub przy bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Zwierzęciu dostarczana jest zbyt duża ilość ciepła lub nie ma ono możliwości jego usunięcia. Wtedy właśnie dochodzi do przegrzania organizmu (udaru, hipertermii).

Nie wszyscy właściciele zdają sobie sprawę z tego, że ich psiaki chłodzą się jedynie poprzez intensywne zianie. Nie mają możliwości oddawania nadmiaru ciepła wraz z potem, tak jak to robią ludzie. Fizjologiczne temperatura ciała psa mieści się w granicy 37,7-39,2oC, a u kota 38-39oC. Gdy dojdzie do hipertermii temperatura wewnętrzna osiąga ponad 41̊!
Grozi to ustaniem funkcji układów ważnych dla życia – układu krążenia i oddechowego, co w efekcie prowadzić może do śmierci.

Trzeba pamiętać, że temperatura powietrza 23oC jest dla zwierząt (psów, kotów, gryzoni) bardzo uciążliwa, a 25oC może spowodować przegrzanie. Biorąc pod uwagę, że temperatura powietrza podczas lata w Polsce przeważnie przekracza tę granicę, konieczne jest zabezpieczenie czworonogów przed skwarem.

Szczególnie wrażliwe na wysoką temperaturę są szczenięta, ciężarne samice psy starsze i chore (zwłaszcza kardiologiczne i mające kłopoty z układem oddechowym) oraz nadmiernie otłuszczone. Szczególną uwagę należy zwrócić na psy o długiej lub gęstej okrywie włosowej. U niektórych ras zaleca się nawet krótsze strzyżenie w okresie letnim.

Jak zadbać o zwierzę podczas upałów?

Najprostszym sposobem uniknięcia kłopotów w upalne dni jest rezygnacja ze spacerów w godzinach największego skwaru tj. między godziną 11 a 15. Jeśli sytuacje zmusza nas do wyjścia wybierajmy w miarę możliwości miejsca zacienione, najlepiej gęsto porośnięta parki lub las. Na każdy spacer, nie zależnie czy długi czy krótki weźmy ze sobą butelkę z zimną wodą i miskę dla naszego przyjaciela. W sklepach z akcesoriami dla zwierząt można kupić specjalne składane miski i butelki dla psów. Jeśli planujemy dłuższe wyjście praktyczniejszy może okazać się termos wypełniony kostkami lodu. Przydatny będzie też zwykły spryskiwacz z wodą (jak do zraszania kwiatów) by w razie potrzeby móc schłodzić sierść zwierzaka.

Jeżeli pies utrzymywany jest na dworze koniecznie jest zapewnienie mu schronienia przed promieniami słonecznymi i stały dostęp do czystej wody. Pamiętajmy, że zwierzęta podobnie jak my, w czasie upałów piją znacznie więcej wody. Zwierzaki zmęczone gorącem najczęściej same szukają ochłody i chowają się w zacienione miejsca lub szukają schronienia w domu. Preferowane przez nie pomieszczenia to łazienka, piwniczka lub inne miejsca wyłożone płytkami, które dają przyjemne uczucie chodu.

W gorące, słoneczne dni podróż zwierzaka samochodem nie jest wskazana. O ile w czasie jazdy jesteśmy jeszcze w stanie kontrolować jego stan, o tyle pozostawienie zwierzęcia samego w zaparkowanym samochodzie nawet na 5 minut jest oznaką skrajnej nieodpowiedzialności. Wnętrze samochodu zaparkowanego w słońcu, nie koniecznie przy wysokiej temperaturze powietrza, nagrzewa się w zastraszającym tempie i może stać się śmiertelną pułapką dla pozostawionego w nim zwierzaka.

Objawy udaru cieplnego:

  • nasilone ziajanie, często połączone ze ślinotokiem;
  • przyspieszone, płytkie oddechy;
  • błony śluzowe na wewnętrznej stronie warg stają się suche i lepkie;
  • wewnętrzna strona warg, dziąsła i spojówki oczu są blade, szare lub sine;
  • tętno szybkie ale słabo wyczuwalne;
  • wysoka temperatura ciała;
  • zwierzę słabnie, może tracić przytomność;
  • w krytycznym stanie pojawiają się drgawki i może dojść do śpiączki.

Pierwsza pomoc

W przypadku zaobserwowania kilku z wyżej wymienionych objawów należy jak najszybciej zawieźć psa do lecznicy. Każda chwila zwłoki odbije się na zdrowiu zwierzęcia. Podane poniżej czynności powinien wykonać właściciel w oczekiwaniu na transport do lecznicy.

Zwierzę należy jak najszybciej zabrać ze słońca i przenieść w chłodniejszym miejscu.
Psa układamy na boku, szyja musi być wyprostowana. Należy otworzyć delikatnie pysk i wyjąć język, aby nie zasłaniał wyjścia do gardła.

Szmatkę zwilżoną chłodną wodą przykładamy do głowy i szyi czworonoga. Następnie zaczynamy delikatnie polewać całe ciało zwierzęcia letnią wodą zaczynając od klatki piersiowej i brzucha a na kończynach kończąc. Woda nie może być za zimna, bo dojdzie do szoku termicznego i stan psa ulegnie gwałtownemu pogorszeniu.

Jeśli czworonóg jest przytomny można podstawić mu miskę z wodą, jednak nie należy zmuszać zwierzęcia do picia. Można delikatnie zwilżyć mu język i wargi wilgotną szmatką.

Nie podajemy zwierzęciu żadnych leków bez konsultacji z lekarzem!

Nawet jeżeli stan psa ulegnie poprawie nadal konieczna jest ocena lekarza weterynarii co do jego stanu zdrowia i dalszego postępowania.

Przewożąc psa samochodem najlepiej ułożyć go na tylnym siedzeniu, zapewniając jak najwięcej przestrzeni i otworzyć wszystkie szyby lub włączyć klimatyzację. Warto wcześniej zawiadomić lekarza telefonicznie, że wieziemy do niego pacjenta z objawami przegrzania.

Na miejscu pies powinien zostać przyjęty bez kolejki ze względu na stan zagrożenie życia.

Powyższe zasady postępowania w przypadku przegrzania na słońcu dotyczą wszystkich gatunków zwierząt. Najważniejszą rolę odgrywa czas – im wcześniej zwierzę znajdzie
się pod opieką lekarza weterynarii tym lepiej. Jednak zdarzają się przypadki, kiedy mimo fachowej pomocy czworonoga nie udaje się uratować. Jak w wielu przypadkach tutaj także sprawdza się prosta zasada – lepiej zapobiegać niż leczyć.