Polish English French German Spanish Ukrainian

                     

Biuletyn Informacji Publicznej

Seniorzy w Miejskiej Bibliotece Publicznej - Hrubieszowskim Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana Du Chateau w Hrubieszowie

Miejska Biblioteka Publiczna - Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana Du Chateau w Hrubieszowie, przygotowując ofertę dla seniorów ma świadomość jak ważne jest regularne wykonywanie prostych ćwiczeń. Logiczne zadania, gry i zabawy sprawiają, że każdy może cieszyć się doskonałą pamięcią nawet 10 lat dłużej. Trenowanie pamięci i swojego umysłu pozwala na poprawę komfortu życia każdego seniora. Dzięki ćwiczeniom każda starsza osoba jest w stanie pozostać aktywna, sprawna, samodzielna, a dodatkowo znacznie obniża się ryzyko wystąpienia depresji czy izolacji.
MBP w Hrubieszowie jako jedna z 20 pilotażowych bibliotek w Polsce utworzyła  Klub wiedzy w bibliotece: Gimnastyka umysłu dla seniorów. Jest to  miejsce, w którym ludzie regularnie się spotykają, by wspólnie zdobywać wiedzę, korzystać – w zorganizowany sposób – z dostępnych treści online, rozwijać umiejętności, pasje, zainteresowania, a także kształtować motywację do uczenia się przez całe życie.  W 2021 r. współpracowaliśmy z Klubem seniora CZAS działającym przy PCK, Klubem Złotego Wieku działającym przy Hrubieszowskim Domu Kultury,  oraz Klubem Zielony Motek działającym przy Filii nr 1 MBP.
Z zasobów Hrubieszowskiego Klubu wiedzy mogą również korzystać online  indywidualne osoby.
W swoim doświadczeniu pracy z seniorami MBP ma również prowadzenie zajęć metodą M. Montessori. Metoda ta, dostosowana do potrzeb uczenia się seniorów jest awangardowa w Polsce, opracowana została w Austrii i opatentowana nazwą L3M Radość uczenia się przez całe życie wg metody Marii Montessori. MBP współorganizowała już 4 edycje cyklów zajęć podczas których uczestnicy, korzystając ze specjalnych materiałów, ćwiczą motorykę, kojarzenie, pamięć, koncentrację. Na zajęciach wykorzystywane są również wzmacniające duchowo teksty literackie.
Przy MBP Filia 1 od 2017 r.  działa Klub Zielony Motek. Utworzony on został w odpowiedzi na potrzeby środowiska lokalnego a jego uczestnikami są seniorzy — entuzjaści  robótek ręcznych, szeroko pojętego rękodzieła oraz ekologicznego stylu życia. Spotkania odbywają się raz w tygodniu i są okazją do dzielenia się pomysłami, tworzenia własnej roboty kosmetyków z maceratów ziołowych oraz doskonałej zabawy.

Zapraszamy do odwiedzenia strony: https://www.mbphrubieszow.pl/