Dwór Kiesewetterów

Wybudowany w I poł. XIX w. początkowo jako budynek parterowy, na wysokim cokole. W XX wieku został częściowo przekształcony i obecnie prezentuje się jako obiekt dwukondygnacyjny. Posiadłość ta należała do znanej rodziny Kiesewetterów. Powszechnie rozpoznawalnym przedstawicielem tego rodu był Ludomir Gustaw Florian Kiesewetter –
znakomity księgarz, malarz, rzeźbiarz i snycerz, którego dziełem m.in jest zachowana do dziś, przepiękna brama wejściowa prowadząca do chętnie odwiedzanej przez turystów archikatedry św. Jana w Lublinie.
W ogrodzie za dworem znajdowała się pracownia, gdzie powstawały z rąk artysty przepiękne meble, zapierające dech w piersi płaskorzeźby czy znakomite ramy do obrazów. Ludomir Kiesewetter niespodziewanie zmarł podczas wykonywania pracy w wieku 58 lat. Artysta pochowany został na miejscowym cmentarzu parafialnym w Hrubieszowie.
Jako ciekawostkę warto dodać, iż w budynku znajdowała się pierwsza polska prywatna drukarnia w Hrubieszowie. Niezależna od władz powiatowych podjęła swoją działalność w 1909 r. lub na początku 1910 r. Drukarnia założona i prowadzona przez Wiktora Kiesewettera – syna wyżej wspomnianego Ludomira Kiesewettera oraz jego małżonki Bogumiły z Wiśniewskich-Kiesewetter – funkcjonowała do wybuchu I wojny światowej.

Lokalizacja: ul. 3 Maja 31