W dniach 10–11 czerwca br. Zastępca Burmistrza Miasta Hrubieszowa, Paweł Wojciechowski, uczestniczył w konferencji podsumowującej projekt transformacji energetycznej samorządów, organizowanej w ramach inicjatywy Energetyka Miast.
Udział Hrubieszowa w tego typu projektach – w ramach programu „Hrubieszów. Miasto z klimatem” – przekłada się bezpośrednio na wzrost kompetencji i potencjału instytucjonalnego w zakresie zarządzania energią. Obecnie miasto koncentruje się przede wszystkim na efektywności zużycia energii elektrycznej i cieplnej, co pozwala nie tylko generować realne oszczędności, ale również budować odporność Hrubieszowa na współczesne wyzwania energetyczne i klimatyczne.
Jednym z inspirujących przykładów innowacyjnych rozwiązań zaprezentowanych podczas konferencji był projekt wdrożony w Bydgoszczy – miejski robot do zarządzania dokumentami energetycznymi, działający w oparciu o technologię RPA (Robotic Process Automation). To nowoczesne narzędzie:
automatycznie loguje się do e-BOK i pobiera faktury oraz dokumenty,
analizuje dane, wykrywa nieprawidłowości i identyfikuje potencjalne źródła oszczędności (np. błędy w rozliczeniach, zbyt wysoka moc zamówiona),
wspiera urzędników, odciążając ich z czasochłonnych obowiązków.
Efekty?
do 40% oszczędności na energii elektrycznej,
do 15% oszczędności na energii cieplnej,
znaczący wzrost efektywności pracy urzędu.
Projekt ten został nagrodzony tytułem Lidera Transformacji Energetycznej 2023.
– W Hrubieszowie analizujemy możliwość wdrożenia podobnych rozwiązań, zarówno w zakresie energii elektrycznej, jak i cieplnej – mówi Paweł Wojciechowski. – Naszym celem jest zwiększenie transparentności kosztów i budowanie niezależności energetycznej. To kolejny krok w stronę nowoczesnego i zrównoważonego miasta przyszłości.