Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

12.08.2024
Pozostałe

W związku z realizacją Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Marta Majewska Burmistrz Miasta Hrubieszowa podpisała umowy z Parafiami dotyczące przekazania dotacji celowej na realizację prac restauratorskich, konserwatorskich, remontowych lub budowlanych przy zabytkach zlokalizowanych na terenie naszego Miasta.
Dzięki środkom zagwarantowanym w ramach budżetu Miasta, a dofinansowanym w 98% ze wspomnianego Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, wyremontowana zostanie:
Kaplica Korytyńskich na cmentarzu parafialnym, czekającą na gruntowny remont od lat,
 zabezpieczone zostaną podziemia kościoła św. Mikołaja,
dokonany zostanie remont elewacji frontowej i schodów zewnętrznych w kościele pw. Św. Stanisława Kostki. Sanktuarium Matki Bożej Sokolskiej obchodzi w tym roku Jubileusz 300 lecia Koronacji cudownego obrazu, w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy odrestaurowana zostanie stolarka drzwiowa oraz przebudowana zostanie opaska i schody zewnętrzne,
odrestaurowane zostaną zabytki stanowiące wyposażenie cerkwi w postaci Ikony „Trójcy świętej” oraz Sarkofagu (Grobu Bożego).
Prace przy zabytkach będą realizowane w 2024 i 2025 roku.
Podpisane porozumienia to kolejny krok na drodze ku upiększeniu naszego miasta, wyeksponowania jego historycznych walorów i zwiększenia atrakcyjności turystycznej.
Łączna suma przekazanych dotacji to 1 695 980,00 PLN.
Poniżej zestawienie umów dotacji:
1.  Parafia Prawosławna p.w. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny 199 875,00 PLN
2.  Parafia Rzymsko – Katolicka pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy (prace remontowe) 191 000,00 PLN
3 . Parafia Rzymsko – Katolicka pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy (roboty budowlane) 456 000,00 PLN
4 . Parafia Rzymsko – Katolicka p.w. św. Mikołaja 287 205,00 PLN
5 . Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Stanisława Kostki 297 900,00 PLN