Gmina Miejska Hrubieszów realizuje Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2024 rok ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Moduł I – wspierający gminę w zakresie rozwoju działań samopomocowych poprzez uruchomienie i utrzymanie usług opiekuńczych świadczonych w formule usług sąsiedzkich.
Zadanie dofinansowano ze środków budżetu państwa w kwocie 53 600,00 zł (słownie: pięćdziesiąt trzy tysiące sześćset złotych).
Całkowity koszt zadania w 2024 r. wynosi 67 000,00 zł
Kwota dofinansowania zadania w 2024 r. wynosi 53 600,00 zł
Termin wykonania zadania ustala się od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.
Wdrożenie usług sąsiedzkich przyczyni się do rozwoju usług społecznych, głównie dla osób starszych, które wymagają np. pomocy przy zrobieniu zakupów, sprzątaniu mieszkania, a jeszcze nie wymagają pomocy w formie usług opiekuńczych świadczonych przez opiekunki.
Czym są usługi sąsiedzkie?
Pod pojęciem usług sąsiedzkich należy rozumieć świadczenia pomocy społecznej o charakterze opiekuńczym, które organizowane są w miejscu zamieszkania.
Zgodnie z uchwaloną Ustawą usługi sąsiedzkie są formą wsparcia świadczoną przez osoby blisko mieszkające, które wynagradzane są w formie pieniężnej przez gminę.
W ramach usług sąsiedzkich może być świadczona pomoc w następującym zakresie:
Kto będzie mógł skorzystać z pomocy?
Z usług sąsiedzkich będzie mogła skorzystać osoba samotna, która z powodu wieku, choroby lub innych powodów wymaga wsparcia innych osób.
Za osobę samotną uznaje się osobę, która:
Zgodnie z przepisami, gmina w drodze uchwały może zadecydować o poszerzeniu katalogu osób, które będą mogły otrzymać usługi sąsiedzkie. W związku z tym z usług sąsiedzkich będą mogły skorzystać także te osoby, których rodzina, w tym wspólnie niezamieszkujący małżonek, zstępni i wstępni, nie mogą zaoferować takiego wsparcia.
Kto będzie mógł świadczyć pomoc?
Świadczeniem usług sąsiedzkich będą mogły zajmować się osoby, które spełnią poniższe wymagania: