Wotum zaufania oraz absolutorium dla Burmistrza

Urzędowe

W piątek, 28 czerwca 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej -Hrubieszowskim Centrum Dziedzictwa odbyła się sesja absolutoryjna, podczas której Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marta Majewska otrzymała wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu za 2023 r.

Podczas sesji odbyła się debata nad raportem o stanie miasta, który zgodnie z obowiązującymi przepisami przedstawiany jest przez burmistrza co roku. Stanowi on podsumowanie działalności burmistrza w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał Rady Miejskiej oraz budżetu obywatelskiego.

Raport podawany jest do wiadomości publicznej i znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej: Raport o stanie miasta Hrubieszów za rok 2023, a w debacie nad nim mogą wziąć udział zainteresowani mieszkańcy.

Na sesji Burmistrz przedstawiła również:  Sprawozdanie z wykonania budżetu za 2023 rok.

Najważniejszym źródłem dochodów Miasta Hrubieszowa są dochody z dotacji celowych z budżetu państwa, subwencji ogólnej, a także dochody własne, uzyskane m.in. z udziału w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa (PIT, CIT), podatków i opłat lokalnych oraz majątku.

Pozostałą część dochodów stanowiły wpływy uzyskane z dotacji i środków na finansowanie wydatków związanych z realizacją zadań współfinansowanych ze środków zewnętrznych oraz pozostałych dotacji.

Rada Miejska w Hrubieszowie jednogłośnie udzieliła Burmistrzowi Miasta Hrubieszowa Marcie Majewskiej wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2023 r.

Po zakończeniu głosowań Burmistrz Marta Majewska podziękowała Radnym Rady Miejskiej za przyjęcie raportu o stanie miasta za rok 2023 oraz udzielenie jej wotum zaufania i absolutorium. W swoim przemówieniu skierowała również podziękowania do Radnych, którzy współpracowali z Nią w 2023 r. i obecnie nie pełnią już swojej funkcji. "Życzę sobie i Państwu, byśmy potrafili cieszyć się z tego, co udaje się nam dla Miasta zrobić, byśmy nadal uczyli się wspólnie o Nie dbać, a siebie nawzajem szanować" – w swoim przemówieniu podkreśliła Marta Majewska Burmistrz Miasta Hrubieszowa.

Część inwestycyjna budżetu miasta na 2023 rok skierowana była w głównej mierze na kontynuację i dokończenie zadań rozpoczętych w latach poprzednich związanych m.in. z rozbudową infrastruktury sportowej, społecznej oraz kulturalnej.

Pomimo trudnych warunków związanych z pandemią oraz wybuchem wojny na Ukrainie Hrubieszów z sukcesem realizował kluczowe inwestycje zaplanowane w minionej kadencji. Rok 2023 to przede wszystkim oddanie do użytku mieszkańców wielu inwestycji m.in. nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej, która od 2023 r. nosi nazwę Miejska Biblioteka Publiczna - Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana du Chateau, oczekiwanej przez dziesięciolecia miejskiej Pływalni FALA, Sali gimnastycznej przy SP nr 1 w Hrubieszowie, ale też pracowni ECOlab w SP Nr 3 w Hrubieszowie.

Rok 2023 upływał także pod znakiem realizacji przedsięwzięć istotnych dla mieszkańców w ramach projektu „Rozwój Lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji ", na który Hrubieszów w 2021 roku otrzymał ponad 16 mln złotych dofinansowania z programu Rozwój lokalny", finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego EOG.

Warto przy tym pamiętać, że na co dzień Urząd Miasta Hrubieszów i miejskie jednostki pracowały nad tysiącami „zwykłych" spraw, wykonując swoje zadania i realizując usługi publiczne na rzecz mieszkańców.