11.11.2023
Święta / uroczystości

11 listopada odbyły obchody Narodowego Święta Niepodległości. Miejskie uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Mikołaja w Hrubieszowie, w której udział wzięli przedstawiciele władz miejskich, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, uczniowie hrubieszowskich szkół, harcerze oraz mieszkańcy miasta. Następnie Marta Majewska Burmistrz Miasta Hrubieszowa w przemówieniu okolicznościowym podkreślała zgodną współpracę różnych środowisk niepodległościowych w staraniach o odzyskanie nieodległości, budowę od podstaw Państwa Polskiego i późniejsze poświęcenie rodaków w obronie dopiero co odzyskanej niepodległości. Przywołała również pamięć wielkich mężów stanu, których konsekwentne i zgodne starania, pomimo różnych poglądów politycznych, doprowadziły do odbudowy państwowości, w tym Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego czy Ignacego Paderewskiego. Podkreśliła również dokonania mieszkańców Hrubieszowa - Kazimierza Juszczakowskiego i mjr. Władysława Bończy – Uzdowskiego.
Na zakończenie uroczystości Dowódca 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego płk Krzysztof Sarnowski oraz Burmistrz Miasta wręczyli uroczyste awanse i wyróżnienia dla zasłużonych żołnierzy 2. Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa. Odczytano również apel pamięci, a żołnierze oddali salwę honorową. Na zakończenie zostały złożone wieńce, kwiaty i znicze przy Pomniku Legionisty.