Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

Święta / uroczystości

W dniu 27 września 2023 roku odbyły się uroczyste obchody dnia Polskiego Państwa Podziemnego.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i poległych w jej obronie w Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej, odprawionej przez Kustosza Sanktuarium Ojca Juliusza Chłandę.

Po części religijnej uczestnicy uroczystości przeszli w pochodzie z pocztami sztandarowymi na rynek miejski pod Pomnik Żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego Ziemi Hrubieszowskiej 1939 – 1945.

Wydarzenie rozpoczęło się od zajęcia miejsc na posterunku warty honorowej przez żołnierzy 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, wkrótce po tym poczet flagowy wystawiony przez I Hrubieszowską Drużynę Harcerzy „Ogień” podniósł flagę państwową na maszt w czasie, gdy pozostali uczestnicy odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.

Paweł Wojciechowski – Zastępca Burmistrza Miasta w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na twórców lokalnej struktury Tajnej Armii Polskiej na czele z kapitanem Władysławem Zalewskim pseudonim „Leśnik” oraz kolejnymi Komendantami Obwodu Hrubieszów ZWZ-AK: porucznikiem Tadeuszem Zielińskim pseudonim „Bończa”, kapitanem Antonim Rychlem pseudonim „Anioł” oraz porucznikiem Marianem Gołębiowskim pseudonim „Irka”. Ich ofiara pozostanie na zawsze świadectwem siły moralnej naszego narodu i znakiem niezłomnej walki, dzięki której dzisiaj możemy cieszyć się wolnym państwem – zaznaczył Paweł Wojciechowski.

Ojciec Juliusz Chłanda – Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej wspólnie z uczestnikami wydarzenia odmówił modlitwę za Ojczyznę księdza Piotra Skargi.

Przedstawiciele duchowieństwa, władz samorządowych, służb mundurowych, harcerzy, organizacji społecznych, instytucji i szkół złożyli wieńce i kwiaty przy pomniku Żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego Ziemi Hrubieszowskiej 1939 – 1945.