97 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

12.11.2015

11 listopada 2015 roku na placu przed Kościołem Św. Mikołaja odbyły się uroczystości upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości, po 123 latach zaborów.

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt przy dźwiękach hymnu państwowego, Burmistrz Miasta Tomasz Zając wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym przypomniał, iż 11 listopada uznajemy za święto niepodległości, ponieważ w tym dniu Józef Piłsudski objął zwierzchnictwo nad tworzącym się wojskiem – symbolem własnej państwowości.

Następnie major Andrzej Kołodziej odczytał apel poległych i kompania reprezentacyjna 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oddała salwę honorową.

W dalszej kolejności licznie przybyłe delegacje władz samorządowych miasta, powiatu, gminy, służb mundurowych, organizacji kombatanckich i społecznych, a także młodzieży szkolnej, złożyły biało – czerwone wieńce i wiązanki na Pomniku Legionisty.

W uroczystości udział wzięły także poczty sztandarowe wystawione przez służby mundurowe, organizacje kombatancie, organizacje społeczne i szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne z terenu miasta.

Po części oficjalnej, w murach kościoła Św. Mikołaja ksiądz Proboszcz Wiesław Oleszek odprawił Mszę Św. w intencji Ojczyzny.

Święto Niepodległości w Hrubieszowie uczczono także na sportowo. Ponad 100 osób wzięło udział w „Biegu Niepodległości. Inicjatorem i organizatorem biegu był Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji i Hrubieszowski Dom Kultury. Impreza odbyła się pod patronatem Burmistrza Miasta, który osobiście wziął udział w tym biegu. Zmagania rozpoczęły się na deptaku miejskim, trasą przez Plac Wolności – ul. Partyzantów - stadion HOSiR – ul. Ciesielczuka – ul. 3 – Maja – Rynek.

Najstarszy uczestnik miał 77 lat, a najmłodszy 4 lata.

Start i meta biegu miała miejsce na deptaku miejskim, gdzie instruktorzy prowadzili dla wszystkich uczestników zajęcia Zumby.

Impreza przebiegła w radosnej rodzinnej atmosferze, czerpiąc radość z fizycznej i emocjonalnej wspólnoty braci biegowej. Mamy nadzieję że popularyzacja biegów w swoim otoczeniu stanie się wzorem do naśladowania dla rodzin, przyjaciół i sąsiadów.