Biuletyn Informacji Publicznej

XXIX Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

28.04.2023
Patronat Burmistrza

25 kwietnia 2023 w Hrubieszowskim Domu Kultury odbył się etap rejonowy Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża, organizowany przez Oddział Rejonowy PCK w Hrubieszowie. Celem Mistrzostw organizowanych w tym roku już po raz 29. jest podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa. Młodzież, dzięki odbywającym się podczas roku szkolnego ćwiczeniom i szkoleniom przygotowuje się do startu w mistrzostwach. Mistrzostwa Pierwszej Pomocy na stałe wpisały się w kalendarz Polskiego Czerwonego Krzyża i wróciły po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią i wojną w Ukrainie.

W zawodach rywalizowała ze sobą młodzież z trzech szkół średnich z Hrubieszowa: Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie, Zespołu Szkół nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Hrubieszowie oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Zawodnicy udzielali pierwszej pomocy na specjalnie zaaranżowanych na potrzeby Mistrzostw stacjach. Zadaniem rywalizujących drużyn było między innymi opatrzenie ran, udzielenie pierwszej pomocy w wypadku samochodowym i resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Stacje zostały przygotowane profesjonalnie przez instruktora pierwszej pomocy PCK, panią Irminę Drawdzik, która była głównym sędzią zawodów. Nad prawidłowym przebiegiem Mistrzostw i oceną poszczególnych drużyn czuwali profesjonalni ratownicy z Państwowej Straży Pożarnej, Policji i SPZOZ w Hrubieszowie.

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK to wyjątkowe w skali kraju wydarzenie. Etap rejonowy w Hrubieszowie został objęty Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Hrubieszowa i Honorowym Patronatem Starosty Hrubieszowskiego. Nagrody dla zawodników w zawodach zostały ufundowane przez Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Hrubieszowski, Burmistrza Miasta Hrubieszowa, Starostę Hrubieszowskiego. Dodatkowo wszystkie drużyny otrzymały voucher na pizzę od Restauracji Gniecki – specjalnego sponsora Mistrzostw.

Rywalizacja była zacięta i bardzo wyrównana. Etap rejonowy Mistrzostw wygrała drużyna z I Liceum im. Staszica, 2. miejsce zajął Zespół Szkół nr 3, a podium zamknął Zespół Szkół nr 1. Wszystkim zawodnikom gratulujemy znakomitego przygotowania, a drużynie z I Liceum życzymy powodzenia na etapie okręgowym, który czeka ich już 13 maja w Lublinie.