XVII Festiwal Folklorystyczny "Europa na Ludowo"

Patronat Burmistrza

Festiwal „Europa na Ludowo” już od 20 lat gości na plenerowej scenie Hrubieszowskiego Domu Kultury zespoły z całego świata. Ideą festiwalu jest kultywowanie i upowszechnianie tradycji ludowych oraz prezentacja dorobku artystycznego zespołów biorących udział w imprezie. W tym roku gościliśmy:

Zespół BUŻANY - Ukraiński Zespół Tańca Ludowego „Bużany” powstał w 1978 roku w malowniczej wsi Ilkowicze koło Sokala. Założycielką i pierwszą szefową grupy jest Svitlana Batiuk. Repertuar zespołu opiera się na materiałach folklorystycznych z różnych regionów Ukrainy. W 1986 roku zespół zdobył tytuł kadry narodowej. Od tego czasu „Bużany” występują nie tylko na Ukrainie, ale także za granicą i popularyzują ukraiński taniec ludowy. „Bużany” są laureatami ogólnoukraińskich i międzynarodowych konkursów. Od kilkudziesięciu lat w Bużanach tańczą nowe pokolenia młodych ludzi, rodziców zastępują dzieci.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej – zespół który promuje Hrubieszów na różnych imprezach i festiwalach w kraju i za granicą. Piękno naszej kultury pokazane w tańcu, muzyce, śpiewie i kolorowych strojach. Działa od 37 lat, skupia dzieci i młodzież. Wychował ponad 2000 tancerzy. Na swoim koncie mają wiele nagród i wyróżnień zdobytych na przeglądach i międzynarodowych festiwalach. Swój dorobek artystyczny prezentowali w 26 krajach.

Ballet Folklorico Tlalolini - zjawiskowy zespół z Meksyku. Tlalolini, słowo z języka nahuatl, które oznacza „ziemia w ruchu”. Po poszukiwaniu esencji kulturowej gminy i zachęty do posiadania tożsamości  powstał zespół o nazwie „Tlalolini Folkloric Ballet”.  Jest grupą która powstała w 1993 roku z młodych ludzi z tej samej gminy, którzy lubią taniec i w oparciu o niego propagują miłość do meksykańskich korzeni i zwyczajów. Pracują pod kierunkiem profesora Carlosa Uribe Garcíi, wybitnego promotora kultury w gminie Buenavista de Cuellar, Guerrero. Ballet Folklorico Tlalolini rozpowszechnia i promuje tradycje Meksyku w formie pokazu, przedstawiającego  esencję meksykańskiej kultury.

Sponsorzy wydarzenia:

1. Browar Sulewski,
  2. Bursa Międzyszkolna w Hrubieszowie,
  3. Firma przewozowa Transway,
  4. Lody Bazylek,
  5. Masarnia z Ubojnią Adam Kurantowicz,
  6. Pizzeria Kozacka,
  7. Stowarzyszenie „Hrubieszów Jestem Stąd”,
  8. Marian Pawlak.

Organizatorem festiwalu „Europa na Ludowo” jest Hrubieszowski Dom Kultury i Hrubieszowskie Stowarzyszenie Folklorystyczne. Tegoroczne wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marty Majewskiej i Starosty Hrubieszowskiego Józefa Kuropatwy.