Polish English French German Spanish Ukrainian

                     

Biuletyn Informacji Publicznej

Wyjątkowe urodziny

04.10.2022
Patronat Burmistrza

W dniu 30 września 2022 r. miasto Hrubieszów oddało hołd Bolesławowi Prusowi, a to wszystko za sprawą wyjątkowej rocznicy.

Ten szczególny dzień rozpoczął się od odsłonięcia pamiątkowej tablicy i muralu, który w tym roku ozdobił budynek SP Nr 1 w Hrubieszowie.

Zebrani pod szkołą goście w towarzystwie bohaterów „Lalki” Bolesława Prusa – Łęckiej i Wokulskiego poprowadzili uroczysty pochód ulicami Hrubieszowa, by pod domem urodzenia pisarza i pod pomnikiem poświęconym jego osobie złożyć symboliczne kwiaty.

O godzinie 12:00 rozpoczęły się uroczystości w Hrubieszowskim Domu Kultury, gdzie zaproszonych gości powitała Dyrektor SP Nr 1 w Hrubieszowie.

W swoim przemówieniu Marta Majewska Burmistrz Miasta Hrubieszowa powiedziała: „…wydarzenie zorganizowaliśmy pod hasłem „W hołdzie Prusowi  i Miastu jego narodzin” chcąc kultywować i upowszechniać wartości, które uosabia: idee pracy organicznej, utylitaryzm, aktywność społeczną oraz gotowość do pomocy drugiemu człowiekowi w potrzebie”.

Pani Burmistrz zwróciła się również do naszych młodych mieszkańców i przytoczyła słowa Mistrza z powieści Emancypantki: „Jak młode drzewo co roku wypuszcza gałązkę, która z biegiem lat staje się konarem i rodzi nowe gałązki, tak z młodej duszy co pewien czas wytryska nowa siła i staje się źródłem mnóstwa uczuć, uzdolnień i czynów”.

Podczas wydarzenia głos zabrał Michał Mulawa Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, który wspólnie z Burmistrzem Miasta i Dyrektorem SP Nr 1 wręczył nagrody w konkursie organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Hrubieszowie. Był to konkurs wiedzy o Bolesławie Prusie i mieście Hrubieszów, pod tą samą nazwą co nazwa wydarzenia: W hołdzie Prusowi i miastu jego narodzin, który przeprowadzony był wśród uczniów szkół podstawowych.

Kolejnym punktem programu był wykład dr Joanny Wiśniewskiej z Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie pt. „Figle i szopki do zrywania boków” ze wspomnień o Bolesławie Prusie – czyli czego o pisarzu nie wiecie.

Część oficjalną uświetniły występy: Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, który zaprezentował tańce narodowe oraz młodych artystów SP Nr 1 w Hrubieszowie, którzy w dość niekonwencjonalny sposób pokazali zebranym gościom twórczość Bolesława Prusa.

Uczestnicy wydarzenia przenieśli się do świata ukazywanego przez Prusa w jego dziełach, a plac przed HDK na godzinę zamienił się w ulicę z „Lalki”. Można tam było zajść do sklepu Rzeckiego, zobaczyć Łęcką i Wokulskiego w kawiarni oraz podziwiać muzykę kataryniarza i tańczące przy niej lalki z pozytywki.  Kto chciał, mógł również poznać historię biednych dzieci – Antka i Rozalki oraz smutne życie bohaterów „Kamizelki”. W odległą przeszłość zabrał nas ze sobą na chwilę dumny Faraon, a swym urokiem zachwycały nas również bohaterki noweli Bolesława Prusa. Wszystkie postaci zabrały nas w magiczny świat książek wielkiego pisarza, dały przyjemność podziwiania ich w scenkach kostiumowych, a artyści, którzy stali się na chwilę warszawskimi przechodniami, swoją autentycznością ujęli niejednego gościa.

Wydarzeniu towarzyszyły prezentacje stoisk:

  • Inscenizacja gabinetu Bolesława Prusa, miejsce do robienia zdjęć dla uczestników wydarzenia — Szkoła Podstawowa nr 1 w Hrubieszowie
  • Prezentacja Biuletynów TRH, w których publikowane były artykuły związane z sylwetką i twórczością Bolesława Prusa — Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie.
  • Prezentacja książek z zasobów biblioteki, napisanych przez Bolesława Prusa oraz tematyczne zakładki do książek dla uczestników wydarzenia. Prezentacja makiety pomnika Bolesława Prusa, który znajduje się w Parku Miejskim — Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie.

Wydarzenie objęte zostało Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Organizatorzy:

  • Gmina Miejska Hrubieszów
  • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Bolesława Prusa w Hrubieszowie
  • Hrubieszowski Dom Kultury
  • Miejska Biblioteka Publiczna
  • Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie

Patronat Medialny:

  • Tygodnik Zamojski
  • Portal lubiehrubie.pl