Polish English French German Spanish Ukrainian

                        

Biuletyn Informacji Publicznej

Wyjątkowa przeprowadzka

01.02.2023
Biblioteka

„Podaj książkę, podaj książkę. Niech przechodzi z rąk do rąk. Niechaj biegnie, by odnaleźć nowy dom” – akcja społeczna „przeprowadzki” MBP odbiła się szerokim echem wśród społeczności nie tylko lokalnej.

31 stycznia 2023 roku o godzinie 11:00 na placu przed Hrubieszowskim Domem Kultury zebrało się kilkaset osób, aby wesprzeć Miejską Bibliotekę Publiczną w przeprowadzce. Jednak głównym celem tej akcji nie była pomoc w przeniesieniu książek: – To nie tak, że sami nie potrafiliśmy zorganizować przeprowadzki zorganizować. Tak naprawdę prowadzimy ją już od jakiegoś czasu. Podczas tego happeningu chcieliśmy po prostu dać mieszkańcom miasta szanse, by poczuli, że mają swój udział w życiu naszej biblioteki. Powiedziała Jolanta Janiec Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana Du Chateau.
Ze śpiewem na ustach mieszkańcy Hrubieszowa przeprowadzali we wtorek swoją bibliotekę ze starej do zupełnie nowej siedziby.
Ilość osób, jaka wzięła udział we wtorkowej akcji, wywarła ogromne wrażenie na organizatorach. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli wszystkich grup wiekowych naszego miasta. W przeprowadzkę zaangażowali się pracownicy Hrubieszowskiego Domu Kultury, seniorzy z Klubu Złotego Wieku Hrubieszowskiego Domu Kultury i Klubu Seniora CZAS, pracownicy Urzędu Miasta na czele z panią burmistrz Martą Majewską i panem burmistrzem Pawłem Wojciechowskim, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie Aktywnych Animatorów Kultury, pani prezes Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego oraz osadzeni z Hrubieszowskiego Zakładu Karnego. Pomagali też uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, licealiści i uczniowie trzech hrubieszowskich szkół podstawowych wraz z nauczycielami. Licznie przybyli mieszkańcy Hrubieszowa, czytelnicy i sympatycy naszej biblioteki.
Szczególne podziękowania należą się dzieciom z Miejskiego Przedszkola nr 2, które oprócz niezwykłego zaangażowania w „przenosiny” umilały czas, prezentując niezwykle bogaty repertuar muzyczny.
Nad bezpieczeństwem całej akcji czuwała Policja.
Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie ma już 100 lat, ale właściwie nigdy nie miała własnej siedziby. Ostatnio zajmowała część pomieszczeń Hrubieszowskiego Domu Kultury. Teraz mieści się w zabytkowym budynku na ul. 3 Maja 10.
17 lutego 2023 roku odbędzie się oficjalne otwarcie siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej – Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana Du Chateau.