Wprowadzenie relikwii bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Pozostałe

23 lutego 2023 r. w  kościele pw. Ducha Świętego w Hrubieszowie odbyły się uroczystości  wprowadzenia relikwii bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona Harcerzy.

Postać błogosławionego przedstawił Zbigniew Grochowski autor książek o patronie harcerzy polskich – inicjator sprowadzenia relikwii.

Mszę Świętą odprawił Biskup Diecezji Zamojsko Lubaczowskiej Marian Rojek.

W uroczystościach udział wzięła Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marta Majewska oraz Zastępca Burmistrza Paweł Wojciechowski.

Ks. Stefan Wincenty Frelichowski urodził się w 1913 roku w Chełmży. W wieku 14 lat wstąpił do Sodalicji Mariańskiej i harcerstwa. Po wstąpieniu do seminarium duchownego w 1931 r. angażował się w ruch abstynencki oraz w akcję misyjną i charytatywną na terenie diecezjalnego Caritas, cały czas udzielając się w harcerstwie. W 1937 roku w Pelplinie przyjął święcenia kapłańskie.

We wrześniu 1939 ks. Frelichowski razem z innymi toruńskimi księżmi został uwięziony. Dla władz niemieckich był szczególnie podejrzany ze względu na swoje zaangażowanie w ruchu harcerskim. Od 1940 r. przebywał kolejno w obozach koncentracyjnych w Stutthof, Grenzdorf, Sachsenhausen i Dachau. Podejmował tam konspiracyjne działania. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie Msze św. i rozdzielał Komunię św. W Dachau dobrowolnie zgłosił się, żeby służyć w baraku dla chorych na tyfus. Zaraził się i zmarł na tę chorobę 23 lutego 1945 roku. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II 7 czerwca 1999 roku w Toruniu. Błogosławiony Stefan Wincenty w 2003 roku został ustanowiony patronem polskich harcerzy.

Fot. Agnieszka Zdun - Foto - Wrzos