Wotum zaufania oraz absolutorium dla Burmistrza

Pozostałe

W środę, 28 czerwca 2023 r. w Hrubieszowskim Domu Kultury odbyła się sesja absolutoryjna, podczas której Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marta Majewska otrzymała wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu za 2022 r.

Podczas sesji odbyła się debata nad raportem o stanie miasta, który zgodnie z obowiązującymi przepisami przedstawiany jest przez burmistrza co roku. Stanowi on podsumowanie działalności burmistrza w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał Rady Miejskiej oraz budżetu obywatelskiego.

Raport podawany jest do wiadomości publicznej i znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej: Raport o stanie miasta Hrubieszów za rok 2022, a w debacie nad nim mogą wziąć udział zainteresowani mieszkańcy.

Na sesji Burmistrz przedstawiła również: Sprawozdanie z wykonania budżetu za 2022 rok.

Wykonanie planu dochodów budżetu wyniosło 94 mln zł, w tym: dochody bieżące 87 mln zł i majątkowe 6,7 mln zł. Wydatki wyniosły 112 mln zł w tym: wydatki bieżące 90 mln zł i wydatki majątkowe 22 mln zł, co dało deficyt budżetu na poziomie 18 mln zł. Zadłużenie miasta na 31 grudnia 2022 r. z tytułu kredytów i pożyczek wynosiło 41 mln 996 tys. zł.

Rada Miejska w Hrubieszowie jednogłośnie udzieliła Burmistrzowi Miasta Hrubieszowa Marcie Majewskiej wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2022 r.

Po zakończeniu głosowań Burmistrz Marta Majewska podziękowała Radnym Rady Miejskiej za przyjęcie raportu o stanie miasta za rok 2022 oraz udzielenie jej wotum zaufania i absolutorium.

"Szanowni Państwo, za nami kolejny wspólny rok. Spotykaliśmy się i słuchaliśmy mieszkańców i przedsiębiorców, dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, organizacji pozarządowych, inicjowaliśmy ich do wspólnego działania. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu dokonaliśmy kolejnych zmian na lepsze, byśmy byli dumni z naszej lokalnej ojczyzny. Dziękuję za to, że wspólnie tworzymy samorządową wspólnotę, zdolną skutecznie rozwiązywać nasze problemy, jestem głęboko przekonana, że tak jak dotychczas, razem poradzimy sobie w ich przezwyciężaniu na każdej płaszczyźnie działania, począwszy od gospodarki, aż po sprawy zabezpieczenia społecznego, od spraw wspólnych, po indywidualne" – podkreśliła w przemówieniu Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marta Majewska i dodała - "życzę sobie i Państwu, byśmy potrafili cieszyć się z tego, co udaje się nam dla Miasta zrobić, byśmy nadal uczyli się wspólnie o Nie dbać, a siebie nawzajem szanować".

Rok 2022 w historii miasta Hrubieszowa został naznaczony przede wszystkim kwestią toczącej się wojny w Ukrainie i związanym z nią kryzysem uchodźczym. Znaczący wpływ na sytuację finansową miasta miały także galopująca inflacja i wzrost cen. Mimo ograniczeń Hrubieszów z sukcesem realizował kluczowe inwestycje.

W 2022 roku z tytułu podpisanych umów pozyskano prawie 2,8 mln zł dofinansowania ze środków zewnętrznych do miejskich inwestycji.

Część inwestycyjna budżetu miasta na 2022 rok skierowana była w głównej mierze na kontynuację i dokończenie zadań rozpoczętych w latach poprzednich związanych m.in. z rozbudową infrastruktury sportowej, społecznej oraz kulturalnej.

Jedną z największych i najważniejszych inwestycji, która pod koniec 2022 roku wkroczyła w finalny etap realizacji, była budowa krytej pływalni przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Hrubieszowie. Również w 2022 roku kontynuowana była budowa nowej sali sportowej przy SP Nr 1 w Hrubieszowie.

Miniony rok przyniósł finał modernizacji budynku dawnego Syndykatu Rolniczego w Hrubieszowie. Od 2023 roku Hrubieszów może szczycić się odrestaurowanym zabytkiem, w którym swoją siedzibę ma obecnie m.in. Miejska Biblioteka Publiczna — Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa.

Pod koniec 2022 roku został również ogłoszony przetarg na modernizację oświetlenia ulicznego na terenie miasta Hrubieszowa. Zakres zamówienia obejmował m.in. przygotowanie dokumentacji technicznej w zakresie modernizacji oświetlenia ulicznego na terenie miasta oraz dostawę i wymianę opraw oświetlenia ulicznego i parkowego na energooszczędne typu LED (łącznie ok. 1 400 szt.). Planowany łączny koszt inwestycji to 3 148 450,00 zł. Przy czym kwota 2,5 mln zł zostanie pokryta ze środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Obecnie trwa montaż lamp.

Rok 2022 upływał także pod znakiem realizacji przedsięwzięć istotnych dla mieszkańców w ramach projektu „Rozwój Lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji ", na który Hrubieszów w 2021 roku otrzymał ponad 16 mln złotych dofinansowania z programu Rozwój lokalny", finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego EOG. W połowie ub. roku swoją działalność rozpoczęło Kreatywne Centrum Edukacji i Współpracy Gospodarczej.

Warto przy tym pamiętać, że na co dzień Urząd Miasta Hrubieszów i miejskie jednostki pracowały nad tysiącami „zwykłych" spraw, wykonując swoje zadania i realizując usługi publiczne na rzecz mieszkańców.

zdjęcie grupowe rzdnych i władz miasta