Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia odnowionych mogił żołnierzy - legionistów poległych w 1918 - 1920 roku

Święta / uroczystości

18 grudnia 2019 r. na cmentarzu parafialnym w Hrubieszowie odbyły się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia odnowionych mogił żołnierzy – legionistów.

Zadanie realizowane było w ramach projektu pn. „Remont mogił  żołnierzy – legionistów poległych w 1918 – 1920 roku, pochowanych na cmentarzu grzebalnym w Hrubieszowie”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta odprawiona w intencji poległych żołnierzy – legionistów. Przemówienie okolicznościowe na cmentarzu parafialnym wygłosił Zastępca Burmistrza Miasta Hrubieszowa Paweł Wojciechowski. Następnie głos zabrał Przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Mogił Poległych Żołnierzy – Legionistów Pan Mieczysław Zapała. W imieniu Starosty Hrubieszowskiego Pani Maryli Symczuk list okolicznościowy odczytał Pan Paweł Kłosiński. Apel pamięci w asyście kompani honorowej 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego odczytała ppor. Magdalena Kwaśniak, po czym nastąpiła salwa honorowa. Po przemówieniach, mogiły żołnierzy – legionistów zostały poświęcone przez ks. Marka Giergiela - Proboszcza Parafii pw. Ducha Świętego w Hrubieszowie.

Kwiaty i wieńce złożyli: Zastępca Burmistrza Miasta Hrubieszowa Paweł Wojciechowski w asyście Straży Miejskiej, w imieniu Prezesa IPN dr hab. Jacek Romanek- Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN Oddział Lublin, w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Pan Mariusz Tłuczek – Kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego w Zamościu oraz delegacje: Rady Miejskiej w Hrubieszowie, Powiatu Hrubieszowskiego, Gminy Hrubieszów, służb mundurowych, duchowieństwa, organizacji kombatanckich, instytucji oraz szkół.

Uroczystości zakończyła konferencja, która odbyła się w gościnnych murach Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Prelekcje wygłoszone zostały przez Pana Jerzego Krzyżewskiego - Prezesa Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego oraz dr Justynę Wojtiuk- kustosza dyplomowanego Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.