UMCS: „Sztuka w przestrzeni publicznej”

19.06.2015

W środę 17 czerwca na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie odbyło się spotkanie współorganizowane przez Centrum Innowacji i Komercjalizacji Badań UMCS pt.: „Sztuka w przestrzeni publicznej” skierowane do przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego. Hrubieszów reprezentowała Marta Majewska, Zastępca Burmistrza.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: JM Rektor UMCS - prof. dr hab. Stanisław Michałowski, Dziekan Wydziału Artystycznego - prof. dr hab. Artur Popek, Poseł - Marek Poznański, naukowcy oraz ponad 30 przedstawicieli samorządów.

Spotkanie miało na celu nawiązanie współpracy pomiędzy samorządami a Wydziałem Artystycznym UMCS. Przewidywanym efektem spotkania ma być podniesienie estetyki poprzez realizacje rzeźbiarskie i malarskie w przestrzeni publicznej, projekty promujące atrakcyjność wizerunku miasta oraz artystyczno-edukacyjne integrujące lokalne społeczności i przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu.

Witając gości prof. Stanisław Michałowski podkreślił, że Wydział Artystyczny, podobnie jak cały Uniwersytet jest otwarty na współpracę z samorządami, czego przykładem takiej jest miasto Józefów. Podkreślił, że Uniwersytet ma swoją misję, jednak artyści mogą również wykonywać prace dla społeczności lokalnej. Wykorzystując talent, pasje i zapał można podejmować wiele inicjatyw mających wpływ na wygląd naszych gmin, muzycy mogą natomiast koncertować na dużych scenach.

Prof. Artur Popek wskazał na korzyści płynące z budowania silnej, indywidualnej marki miast poprzez umieszczanie w tkance urbanistycznej rozpoznawalnych obiektów sztuki. Dotyczyć to powinno zarówno lokalizacji reprezentacyjnych, jak i obszarów wymagających rewitalizacji.
Dziekan omówił także znaczenie sztuki w przestrzeni publicznej dla szeroko rozumianej promocji miast i środowisk lokalnych. Podkreślił jak ważne jest zwrócenie uwagi na detal i oryginalność, prezentując godne naśladowania przykłady realizacji z różnych miast świata.

Podczas spotkania zaprezentowano twórczość studentów Instytutu Sztuk Pięknych, w tym: rzeźby plenerowe, monumenty, popiersia, tablice pamiątkowe, fontanny, malarstwo w architekturze, murale, freski, płaskorzeźby itp. Przedstawiona została także prezentacja efektów wieloletniej współpracy z miastem Józefów: plenery rzeźbiarskie i malarskie.

Przedsięwzięcie zrealizowane na Wydziale Artystycznym UMCS było kolejnym spotkaniem skierowanym do przedstawicieli samorządu współorganizowanym przez Centrum Innowacji i Komercjalizacji Badań UMCS.

Źródło i foto: http://www.umcs.pl/