"Taaakie Jaja na Kresach - Ogólnopolski Przegląd Kabaretów Autorskich"

09.02.2020
Kultura

8 lutego 2020r. w Hrubieszowskim Domu Kultury odbył się festiwal kabaretowy "Taaakie Jaja na Kresach – Ogólnopolski Przegląd Kabaretów Autorskich" połączony z 20-leciem Kabaretu Szara Eminencja.
Festiwal został objęty Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Hrubieszowa.
"Taaakie Jaja na Kresach - Ogólnopolski Przegląd Kabaretów Autorskich" odbył się w Hrubieszowie po raz drugi. W konkursowych potyczkach wystąpiły trzy kabarety: Kabaret Trzecia Strona Medalu z Krakowa, Kabaret Bez Próby - Kielce Kabaret, PKS z Lublina .
Komisja jurorska obradowała w składzie: Emilia Feliskiak - była Dyrektor Hrubieszowskiego Domu Kultury, Marian Szewera - muzyk, kompozytor, autor tekstów, Sławomir Stasiuk - autor tekstów, kabareciarz, reprezentant Stowarzyszenia Kultura Na Kresach oraz Bogdan Stecko-muzyk,gitarzysta,miłośnik kabaretów oraz Jolanta Głowacz - instruktor Teatru HDK.
Pozakonkursowo wystąpiły: Kabaret z Konopi-Kielce oraz Kabaret Szara Eminencja .
Po burzliwych naradach jury postanowiło przyznać:
- I miejsce i nagrodę Burmistrza Miasta Hrubieszowa w wysokości 3 000 zł Kabaretowi Trzecia Strona Medalu z Krakowa
- II miejsce i nagrodę Starosty Powiatu Hrubieszowskiego w wysokości 2 000 zł Kabaretowi Bez Próby z Kielc
- III miejsce i nagrodę Wójta Gminy Hrubieszów w wysokości 1 000 zł Kabaretowi PKS z Lublina

Podczas festiwalu, świętowano również Jubileusz 20-lecia Kabaretu Szara Eminencja.
Z tej okazji Burmistrz Miasta Hrubieszowa- Marta Majewska przekazała Jubilatom, List Gratulacyjny oraz życzenia dalszej twórczości.
Kabaret "Szara eminencja" został założony w 2000 r. Powstał na bazie kabaretu "Tupet", istniejącego w Zamościu od roku 1993. Dziś jego siedziba znajduje się w Werbkowicach. Założycielem i kierownikiem artystycznym kabaretu jest Sławomir Stasiuk. Z zespołem współpracowali m. in. Jerzy Bałakut - muzyk i pedagog oraz - gościnnie - były członek "Tupetu" Wiesław Mikuś - lekarz, satyryk.
Kabaret ma na swoim koncie wiele publicznych koncertów oraz nagród i wyróżnień. Jest laureatem "Przeglądu kabaretów wiejskich i z małych miasteczek" w Pruchniku (2005), Wojewódzkiego Przeglądu Kabaretów w Kąkolewnicy (2000, 2006) oraz Międzynarodowego Przeglądu Działalności Artystycznej Terenów Przygranicznych w Radymnie (2003).
Kabaret jest również znany z wielu inicjatyw kulturalnych i społecznych, jak np. akcja antynikotynowa "Gasimy lokomotywy", spotkania kulturalne "Nocny maraton kulturalny" czy "Piknik dla taty". Najważniejsze programy w dorobku kabaretu to: "Kolor i stereo", "Na wschód od Europy" i "Bajki dla leniwych".

Dziękujemy wszystkim artystom za występy na najwyższym kabaretowym poziomie, a hrubieszowskiej publiczności za świetną atmosferę.

Organizatorami festiwalu byli: Kabaret Szara Eminencja oraz Stowarzyszenie KULTURA NA KRESACH, Urząd Miasta Hrubieszów,Starostwo Powiatowe oraz Gmina Hrubieszów

Sponsorami wydarzenia byli :

Zajazd Dworek –Mircze
Jerzy Rybczyński-Hurtownia art. spożywczo-przemysłowych Werbkowice
Emeritus-Kompleksowe Ubezpieczenia
ARS- piekarnia i cukiernia
Adam Kurantowicz- Masarnia z Ubojnią
Gniecki- Hotel&Restaurant
Browar Sulewski
HYDRO-MET
P.P.U.H STER-TOR
Pracownia BRUNO