Sto lat Pani Marii Winiarskiej

15.01.2018

1 stycznia 2018 r. setne urodziny obchodziła Pani Maria Winiarska z Hrubieszowa.

Z tej okazji Burmistrz Miasta Hrubieszowa Tomasz Zając  złożył jubilatce wizytę 5 stycznia br wraz z  Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Bożeną Borną - Musiej i Kierownikiem miejscowego oddziału KRUS Marylą Symczuk.  Pani Maria otrzymała od Burmistrza i  Premiera Mateusza Morawieckiego okolicznościowe listy gratulacyjne,  a od  przedstawicielki KRUS dokumenty, potwierdzające przyznanie zwiększonej emerytury. Oprócz  życzeń i gratulacji, jubilatka otrzymała bukiet kwiatów i kosz słodyczy, a od członków rodziny 100 pięknych róż. Wizyta Burmistrza była  również okazją do serdeczniej rozmowy. Pani Maria, pomimo swoich stu lat, jest bardzo gościnną i towarzyską osobą, która emanuje  humorem  i dobrym samopoczuciem.  Pytana o receptę na długowieczność odpowiada, że zawsze byłą życzliwa dla ludzi, długo jeździła rowerem, a czasem dla poprawienia krążenia wypijała lampkę czerwonego wina.

Maria Winiarska z domu Kornyluk urodziła się 1 stycznia 1918 roku. Jej rodzice - Anna i Grzegorz mieszkali przy ul. Dwernickiego w Hrubieszowie. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczyła się krawiectwa, a gdy wyszła za mąż za Edwarda Winiarskiego zamieszkała przy ul. Cichej. Mąż prowadził zakład masarski i mały sklep wędliniarski, a wspólnie uprawiali także kawałek ziemi. Być może mieszkańcy miasta Hrubieszowa pamiętają jak prowadziła mały sklepik nazywany „Sodówką”.

Maria Winiarska dochowała się 2 córek,4 wnuków i 9 prawnuków. Jedna z córek - Danuta Piwkowska, opiekuje się teraz jubilatką, zaś druga - Krystyna Siwiło mieszka w Lublinie.