Polish English French German Spanish Ukrainian

                        

Biuletyn Informacji Publicznej

Rząd wprowadził stan epidemii

22.03.2020

W związku z rosnącą liczbą zachorowań na koronawirusa  z dniem 20 marca 2020 r. na terenie naszego kraju wprowadzono stan epidemii.

Oznacza to wiele nowych ograniczeń, które mają spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa.

Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski podał, że stosując ustawę o chorobach zakaźnych wojewodowie, na terenie swoich województw, mogą wyznaczyć rolę personelu medycznego i innych osób do zwalczania epidemii.

Minister Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski ogłosił, że zawieszenie zajęć w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych przedłużone zostało do Świąt Wielkanocnych. Podstawa programowa ma być realizowana od 25 marca w formie zdalnej.

Podwyższone zostały kary za złamanie kwarantanny. Kara wzrosła z 5000 zł do 30000 zł. Wprowadzono również dodatkowe mechanizmy sprawdzenia tego, czy osoba objęta kwarantanną przebywa dalej w domu pod adresem, który zadeklarowała. Złamaniem kwarantanny ryzykujemy czyjeś zdrowie lub życie.

Apelujemy o poważne traktowanie wszystkich zaleceń i zasad. Stoimy w obliczu potężnego wyzwania i swoistego egzaminu społecznej dyscypliny. Od naszych zachowań zależy bezpieczeństwo naszych bliskich, znajomych, sąsiadów. Bądźmy odpowiedzialni!

Szczegółowe informacje na temat stanu epidemii na stronie rządowej: www.GOV.pl