Polish English French German Russian Spanish

                        

Biuletyn Informacji Publicznej

Rubienalia 2020

23.09.2020
Impreza miejska
19 i 20 września 2020 r. na Rynku Miejskim w Hrubieszowie odbyły się Rubienalia. W tym roku impreza połączona była z obchodami 620. rocznicy uzyskania praw miejskich, oraz tak jak w ubiegłym roku z Hrubieszowskim Festiwalem Smaków Świata – food truck.
Drugi dzień Rubienalii, tradycyjnie jak od 5 lat otworzył herold czytając orędzie - tekst nadania praw miejskich. Odbyło się również symboliczne przekazanie kluczy przez Panią Martę Majewską Burmistrz Miasta Hrubieszowa. Klucze z jej rąk odebrali przedstawiciele hrubieszowskiej młodzieży.
Głównym punktem programu były "Potyczki żakowe o berło Króla Władysława Jagiełły" w których wzięły udział hrubieszowskie szkoły i grupy młodzieżowe. Rywalizowały w sumie w 10 konkurencjach aby zdobyć nagrodę główną czyli samo berło oraz nagrody dla swoich szkół. Najlepsi okazali się uczniowie Zespołu Szkół nr 1, którzy w rywalizacji wyprzedzili "Staszica" i drużynę "Lokalsów" .W tym roku potyczki dofinansowane były ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2020".
 
Przez cały dzień towarzyszył nam też Jarmark hrubieszowski, na którym prezentowali swoje wytwory rękodzielnicy z całego naszego regionu.
Nie zabrakło też części artystycznej, na której zaprezentowali się:
- Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej
- Zespół "Górzanki" z Gozdowa
- Zespół "Niepokorni" z Trzeszczan
- Zespół "Arabeska" z Mircza
- Soliści: Milena Turzyńska, Natalia Maciejewska, Julia Krawiec.
Gwiazdą wieczoru był raper NOWATOR, który porwał całą zgromadzoną publiczność do zabawy i tańców.
 
Partnerami wydarzenia byli:
- Województwo Lubelskie. Lubelskie Smakuj życie"!
- PGE Dystrybucja
-Grupa AZOTY
za co bardzo dziękujemy.
 

 
Fot. UM Hrubieszów/lubiehrubie.pl