Polish English French German Spanish Ukrainian

                        

Biuletyn Informacji Publicznej

Rocznica napaści ZSRR na Polskę oraz Dzień Sybiraka

17.09.2023
Święta / uroczystości

Uroczystości patriotyczno – religijne w 84. rocznicę napaści ZSRR na Polskę oraz Dnia Sybiraka odbyły się w Kościele pw. Ducha Świętego w Hrubieszowie oraz na Cmentarzu wojennym w dniu 17 września 2023 r.
Uroczysta Msza Święta została odprawiona przy udziale księży z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Po części religijnej uczestnicy w uroczystym pochodzie przeszli na cmentarz wojenny wraz z kompanią honorową oraz pocztami sztandarowymi.  

Wydarzenie rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego, w czasie którego poczet flagowy wystawiony przez 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy podniósł flagę na maszt. Następnie z przemówieniem wystąpił Paweł Wojciechowski – zastępca Burmistrza Miasta Hrubieszowa, podkreślając determinację Narodu Polskiego,  który nie pogodził się z klęską walcząc na wszystkich frontach II Wojny Światowej, nie szczędził krwi i najwyższej ofiary udowodniając, że dla odbudowy niepodległości gotowy jest na największe poświęcenie.

W następnej kolejności przemawiał płk Krzysztof Sarnowski, po czym ppor. Szymon Bukowiec odczytał specjalnie przygotowany Apel Pamięci a żołnierze kompani honorowej oddali salwę honorową.

Na zakończenie zostały złożone wieńce, kwiaty i znicza przez władze miasta, duchownych, przedstawicieli samorządów, przedstawicieli służb mundurowych, organizacji kombatanckich, reprezentacje hrubieszowskich szkół oraz harcerzy.

Po zakończonych uroczystościach Paweł Wojciechowski oraz Wiesław Bańka - Radny Rady Miejskiej w Hrubieszowie w asyście Straży Miejskiej udał się pod Pomnik Partyzanta, upamiętniającego poległych w walce o wolność i niepodległość, gdzie zapalili znicz – symbolizujący pamięć współczesnych hrubieszowian dla poległych, zasłużonych dla kraju.