Obchody 80. Rocznicy Akcji Reinhardt

Patronat Burmistrza

W dniach 16-18 czerwca w Hrubieszowie odbyły się obchody upamiętniające 80. Rocznicę Akcji Reinhardt na obszarze Lubelszczyzny i Miasta Hrubieszowa. Wydarzenie współorganizowało Miasto Hrubieszów, Hrubieszowski Dom Kultury oraz Fundacja Centrum Jedności Nowy Człowiek z Lublina.

Pierwszego dnia na cmentarzu Żydowskim w Hrubieszowie, odmówiono modlitwę Kadisz oraz złożono wieńce.

Kolejnego dnia na scenie Hrubieszowskiego Domu Kultury odbyły się oficjalne uroczystości. W prelekcji pt. ”Akcja Reinhardt na Lubelszczyźnie” wystąpiła dr hab. Sabina Bober prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, po czym rozstrzygnięto konkursy: wiedzy „Śladami Żydów hrubieszowskich: Stern, Leśmian, Orenstein i Silberstein” i plastyczny "Hrubieszowscy Żydzi — dawni sąsiedzi", w których jury wyłoniło 6 laureatów. Ostatnim punktem było widowisko teatralno-muzyczne pt. „Zapamiętaj Imię Moje” w wykonaniu Kapeli, Solistek oraz Tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej.

Ostatni dzień rozpoczął się spacerem "Śladami Żydów hrubieszowskich", który przygotował i przeprowadził Łukasz Krawczyk — hrubieszowski regionalista. W godzinach popołudniowych odbył się wernisaż prac autorskich Rafała Jana Patro pt. „Przedwczoraj — Stary Hrubieszów” wykonanych w technice akwareli. Natomiast na scenie wystąpiły zespoły: zespół tańców izraelskich z Kijowa, oraz dwa zespoły muzyczne: Simchata Halev z Warszawy oraz Ahawa z Hrubieszowa.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz Marty Majewskiej Burmistrza Miasta Hrubieszowa.