Polish English French German Russian Spanish

                        

Biuletyn Informacji Publicznej

Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

11.11.2021
Święta / uroczystości

Oficjalne uroczystości z udziałem asysty honorowej 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz pocztów sztandarowych została zorganizowana na placu przed kościołem Parafii Św. Mikołaja w Hrubieszowie. Rozpoczął ją ks. Dziekan Wiesław Oleszek. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt głos zabrała Burmistrz Miasta Hrubieszowa. Następnie został odczytany apel pamięci oraz oddano salwę honorową. Kwiaty pod Pomnikiem Legionisty złożyli: Burmistrz Miasta Hrubieszowa, Zastępca Burmistrza Paweł Wojciechowski, Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Naja w asyście Straży Miejskiej, a także delegacje samorządów, służb mundurowych, duchowieństwa, szkół i organizacji.

Na Pomniku Legionisty zapłonął Ogień Niepodległości, który każdego roku składany jest w całej Polsce na grobach Nieznanego Żołnierza i pomnikach podczas uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Ogień pochodzi z Kostiuchnówki na Wolyniu - to symboliczne miejsce okupione krwią Polskich Legionistów podczas bitwy w dn. 4 - 6 lipca 1916 r.

W kościele p.w. Św. Mikołaja została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny, którą celebrował ks. dr Wiesław Oleszek.

Uroczystości uświetnił koncert jedynej w Polsce Orkiestry Dętej Piłsudczyków RP Okręg Lubelski, który odbył się w sali widowiskowej Hrubieszowski Dom Kultury. Przed koncertem, w samo południe - zgodnie z ideą ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu” - został uroczyście zaśpiewany hymn narodowy.  Po koncercie wręczono odznaczenia Związku Piłsudczyków RP.

Całość wydarzeń była transmitowania przez cały dzień przez TVP 3 Lublin . Ponadto podczas 6 wejść antenowych zaproszeni gości rozmawiali m.in. o związkach Józefa Piłsudskiego z Hrubieszowem, o Związku Piłsudczyków, walkach 4. Pułku Piechoty z bolszewikami w Hrubieszowie, o kultywowaniu pamięci o Legionistach w Hrubieszowie, o roli i zasługach marszałka Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości.

Program obchodów Narodowego Dnia Niepodległości obejmował ponadto zorganizowany przez Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji bieg pod hasłem „Biegamy Razem w Dniu Niepodległości”.

 

Fot: UM Hrubieszów