Miasto powołało Kreatywne Centrum Edukacji i Współpracy Gospodarczej

Rozwój lokalny

„Kreatywne Centrum Edukacji i Współpracy Gospodarczej”, to nazwa nowej jednostki budżetowej miasta, którą powołała Rada Miejska na sesji, 21 grudnia br. Centrum rozpocznie swoją działalność w 2022 roku i będzie jednym z kluczowych podmiotów wokół którego zostanie skoncentrowany rozwój gospodarki naszego Miasta, a także będzie to miejsce rozwoju kompetencji w zakresie innowacyjnych form kształcenia młodzieży.

Utworzenie KCEiWG wynika z założeń projektu „Rozwój Lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji”, na który Miasto otrzymało ponad 16 mln złotych dofinansowania z programu „Rozwój lokalny”, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Głównym celem utworzenia i działania Centrum będzie kreowanie bliskiej współpracy z lokalnym biznesem i jednostkami edukacyjnymi, opartej w większym zakresie na wiedzy, innowacjach i nowych modelach biznesowych.

Docelową siedzibą nowej jednostki będzie budynek przy ul. Plac Wolności 8, jednak do czasu zakończenia remontu tego budynku Centrum znajdować się będzie przy ul. Staszica 9.

Powołanie KCEiWG jest głównym kołem zamachowym całej koncepcji Projektu, a od jego sprawnego uruchomienia i funkcjonowania będzie w dużej mierze zależał sukces całej koncepcji rozwoju miasta na tzw. Nowej Ścieżce Rozwoju.

Nowa ścieżka rozwoju to nic innego jak koncepcja rozwoju Miasta, a więc wizja wraz z konkretnymi propozycjami projektów. W ramach wizji rozwoju miasta do 2035 roku zakłada się, że dzięki pomyślnej realizacji nowej ścieżki rozwoju, Hrubieszów w 2035 będzie ponadlokalnym ośrodkiem miejskim ze stabilizującą się liczbą ludności oraz rozwijającymi się funkcjami w zakresie obsługi administracyjnej, gospodarczej i przygranicznej. Miasto będzie rozwijało się dzięki lepiej funkcjonującej lokalnej gospodarce, która zapewni mieszkańcom więcej miejsc pracy oraz będzie generowała większe wpływy podatkowe do budżetu miasta. Ożywienie gospodarcze będzie możliwe dzięki bardziej konkurencyjnej i otwartej na współpracę lokalnej przedsiębiorczości oraz przyciągnięciu do miasta nowych inwestycji i turystów. Społeczność lokalna będzie zintegrowana i aktywna, z wysokim poczuciem przynależności i identyfikacji z miejscem zamieszkania. Miasto zapewnieni szeroki wachlarz usług społecznych, angażując w życie społeczne różne grupy, ze szczególnym uwzględnieniem osób zagrożonych wykluczeniem. Infrastruktura społeczna będzie dostępna dla wszystkich (także osób z niepełnosprawnościami), spełniając oczekiwania mieszkańców. Hrubieszów będzie zielonym, ekologicznym miastem, którego społeczność jest świadoma istoty proekologicznych rozwiązań, co pozwala na adaptację do zmian klimatu oraz zrównoważony i odpowiedzialny rozwój miasta. Hrubieszów optymalnie będzie wykorzystywał swoje wewnętrze potencjały rozwoju, związane głównie z zasobami naturalnymi, turystycznymi i energetycznymi.

Funkcjonowanie KCEiWG w ramach Projektu zostanie pokryte ze środków norweskich. Po zakończeniu jego finansowania ze środków EOG, będą podjęte wysiłki na rzecz przekształcenia Centrum w instytucję otoczenia biznesu z osobowością prawną, która służyłaby nie tylko rodzimym przedsiębiorstwom, ale w większym zakresie realizowałaby usługi komercyjne.