Miasto Hrubieszów w Partnerskiej Inicjatywie Miast

04.10.2024
Urzędowe

Gmina Miejska Hrubieszów została zakwalifikowana do 3. edycji Partnerskiej Inicjatywy Miast – prestiżowego projektu realizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Bankiem Światowym. Celem tego projektu jest wsparcie miasta w dążeniu do zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej. Jednym z priorytetów władz samorządowych Hrubieszowa jest transformacja energetyczna, której kluczowym elementem będzie Zakład Energetyki Cieplnej. Dzięki wsparciu międzynarodowych ekspertów, opracowujemy plan, który umożliwi nam osiągnięcie efektywności energetycznej – to zadanie kluczowe dla przyszłości naszych mieszkańców i środowiska.

W ramach Partnerskiej Inicjatywy Miast mieliśmy okazję zdobywać wiedzę i doświadczenia z najbardziej innowacyjnych miast w Europie. Paweł Wojciechowski – Zastępca Burmistrza Miasta wziął udział w wizycie studyjnej w Kopenhadze, gdzie odwiedził House of Green – miejsce, w którym sektor publiczny, biznes i organizacje pozarządowe ściśle współpracują nad wdrażaniem projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE). Spotkał się z Andersem Christianem Lyngtorpem z ratusza Kopenhagi, który podzielił się cennymi doświadczeniami miasta w zakresie innowacji energetycznych. Warto dodać, że Dania rozpoczęła swoje działania na rzecz efektywności energetycznej już w latach 70. XX wieku i do dziś stanowi wzór do naśladowania. Kolejnym przystankiem na mapie wizyty studyjnej było Malmo w Szwecji, gdzie Zastępca Burmistrza spotkał się z przedstawicielami regionu Skane, aby poznać ich strategię na drodze do neutralności klimatycznej. Szczególne wrażenie zrobił na  zakład przetwarzania odpadów SYSAV, gdzie na obszarze ponad 100 ha stworzono kompleks maksymalizujący ponowne wykorzystanie surowców. Zakład ten produkuje m.in. materiały budowlane, kompost, metale szlachetne, a to, co nie nadaje się do recyklingu, wykorzystywane jest do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Wszystko to odbywa się w idealnym porządku, bez negatywnego wpływu na otoczenie.

Naszym marzeniem jest, aby w Hrubieszowie pojawiła się podobna infrastruktura, która pozwoli na efektywne gospodarowanie odpadami i produkcję energii z odnawialnych źródeł. Dzięki naszym wysiłkom i wsparciu międzynarodowych ekspertów, wierzymy, że marzenia te mogą się spełnić, przynosząc korzyści zarówno mieszkańcom, jak i środowisku.