Miasto Hrubieszów dobrze wykorzystuje fundusz unijne

Wyróżnienie

Miasto Hrubieszów zajęło IX miejsce w kategorii miast powiatowych w Polsce w  rankingu przygotowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, podsumowującym wydatki gmin ze środków unijnych w latach 2014 – 2017.

Ranking „Wykorzystanie środków z funduszy Unii Europejskiej 2020” przygotował zespół prof. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego, a uroczyste wręczenie dyplomu odbyło się podczas gali  w ramach XVIII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach.

Jak wynika z Rankingu, że aż w 40 jednostkach (około 1,5 proc. wszystkich) nie pojawiły się w ostatnich latach żadne dotacje unijne na inwestycje! W tym gronie jest 18 gmin wiejskich, 6 małych miast, 6 miast powiatowych oraz 10 powiatów. Najwięcej takich samorządów znajduje się w woj. mazowieckim, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim. Na przeciwnym biegunie znajdują się 42 samorządy, które zdobyły bardzo duże, powyżej 1 tys. zł na mieszkańca. Według Raportu wydatki ze środków UE  w latach 2014–2017
w złotych per capita w Mieście Hrubieszów wyniosły 1238,09 zł.

Ranking wykorzystania dotacji unijnych przez samorządy w latach 2014–2017 (str. 11).