Młodzież z Hrubieszowa na Turnieju Robotyki - FIRST Lego League

16.01.2018

Pierwszy Turniej Robotyki  - FIRST Lego League odbył się 13 stycznia 2018 r. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. FIRST Lego League to międzynarodowa inicjatywa, w której bierze udział ponad 255 tys. uczestników z 88 krajów świata. Turniej
w Lublinie zorganizował Wschodni Klaster Innowacji przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Tematem turnieju była Woda – „HYDRO DYNAMICS SM”. Na turniej FIRST Lego League w Lublinie zarejestrowało się 12 drużyn z 12 miejscowości w województwie lubelskim m.in.  drużyna LOGIC z Hrubieszowa. Podczas konkurencji Robot Game drużyny rywalizowały ze sobą wykorzystując zbudowane i zaprogramowane wcześniej roboty z klocków Lego. Mając 2,5 minuty robot poruszający się na macie o powierzchni ok. 2.m2 miał wykonać misje, za które przyznawane były punkty. Robot musiał działać autonomicznie, nie mógł być zdalnie sterowany. Pola przejazdowe i zadania są takie same na całym świecie. Sposób i kolejność rozwiązywania misji są dowolne. To wszystko sprawia, że robot każdej z drużyn ma inny wygląd. Wspólna jest tylko platforma – klocki LEGO. Oprócz tego ocenie podlegała nie tylko praca robota i jego konstrukcja, ale też prezentacja przygotowanego przez poszczególne drużyny projektu i praca zespołowa. Nasze miasto reprezentowała drużyna LOGIC składająca się z uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Bolesława Prusa i Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Całe przedsięwzięcie nie było łatwe bowiem prace nad makietą i robotem wymagały niezwykłej determinacji i poświęcenia. Rolę trenera i mentora nad całością projektu przejął Arkadiusz Mielniczek z SP1( 8 uczniów), opiekunem grupy z SP2 (2 uczniów) była Pani Anna Witolska, która dowoziła na zajęcia uczniów i przygotowywała prezentację projektu tzw. Research. Zsynchronizowanie zajęć oraz ogromną pracę w domu ograniczał czas, którego ciągle brakowało. Uczniowie na początku musieli zmierzyć się z klockami LEGO (kilka tysięcy) elementów - budowa makiety wg. ustalonego schematu. Najtrudniejsze było zbudowanie robota i programowanie. Wszystko bez żadnej instrukcji – inwencja własna. Najwięcej czasu uczniowie poświęcili na naukę programu do programowania. Efekt programowania wykonywał robot, który był do ostatniego dnia modyfikowany, gdyż każda misja wymagała zmiany wyglądu i oprogramowania. Do tego uczniowie wykorzystywali silniki, żyroskop, czujniki (koloru, dotyku, światła, obrotu, ultradźwięków). Wszelkie korekty trzeba było wykonać już na samym turnieju. Niezliczona ilość godzin, poświęcenie wolnego czasu - także w przerwie między Świętami Bożego Narodzenia  a Sylwestrem dały w końcu efekt – Robot powstał i zaczął wykonywać określone misje. Po wykonaniu podstawowych zadań zaczęła się walka z czasem – nastąpił trening w wymianie końcówek, przystosowanie robota do 2,5 minutowego działania. Efektem prac było zajęcie wysokiej 6 lokaty (do ostatniej rundy drużyna zajmowała 5 miejsce, w końcowej klasyfikacji straciła zaledwie 1 pkt. aby utrzymać swoją pozycję).

A wszystko to dzięki doskonałej współpracy i Burmistrza Miasta Hrubieszowa Tomasza Zająca wraz z Dyrektor  SP1 - Edytą Kucharską. Dzięki temu szkoła jest otwarta na nowe technologie, innowacje i współpracę między szkołami dla dobra dzieci i młodzieży. Uczniowie biorąc udział w tej akcji zdobyli doświadczenie w programowaniu i uwierzyli w swoje możliwości twórcze na gruncie robotyki. Eksperymentując przezwyciężali przeszkody. Wymienili się doświadczeniami. Po turnieju wrócili pełni pomysłów i zapału do dalszej pracy twórczej. Nabyli umiejętność pracy zespołowej i uczyli się poprzez zabawę.  To w młodym pokoleniu musimy pokładać największe nadzieje na rozwój naszego regionu i kraju.

Efekty pracy będzie można oglądać podczas dni otwartych szkoły 22.02.2018r., na które serdecznie zapraszamy.

Linki:

opracowanie i fot: Arkadiusz Mielniczek (SP nr1)