Polish English French German Spanish Ukrainian

                     

Biuletyn Informacji Publicznej

Lubelski BiblioLAB 2023

18.10.2023
Patronat Burmistrza

grafika poglądowa

Już w najbliższy piątek, 20.10.2023 r. w MBP-HCD odbędzie się lokalny zjazd szkoleniowy dla osób pracujących we wszystkich typach bibliotek.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale ilość miejsc ograniczona. Bibliotekarze z całego województwa lubelskiego mieli czas na zgłoszenie swojego udziału w wydarzeniu do 5 października 2023 r.

Lubelski BiblioLAB 2023 jest jednym z 8 BiblioLABów odbywających się tej jesieni w całej Polsce. Łączy je wspólna tematyka i formuła spotkania, a wyróżnia dopasowanie do potrzeb lokalnych społeczności bibliotekarskich.

Organizatorem ogólnopolskim jest stowarzyszenie LABIB, które działa na rzecz bibliotekarek i bibliotekarzy, bibliotek oraz ich użytkowników i użytkowniczek w myśl zasady „Dziel się wiedzą, mnóż pomysły”.

Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję do wzięcia udziału w wykładach, warsztatach oraz prezentacji dobrych praktyk. Będzie też czas na wymianę doświadczeń i rozmowy w kuluarach. Ostatecznie organizatorzy zakładają, że uczestnicy wyjadą z Hrubieszowa z porządną dawką wiedzy i pomysłów oraz naładowani energetycznie na kolejny rok pracy w swoich lokalnych bibliotekach.

OPIS WARSZTATÓW:

  1. Biblioteczny dobrostan, czyli o tym co jest ważne w bibliotecznym działaniu. Warsztaty są świetną okazją do tego, by przypomnieć sobie m.in. o tym, za co lubimy swoją pracę, z czego czerpiemy motywację, co i kto pozytywnie wpływa na nas w bibliotecznym działaniu. W trakcie ich trwania będziemy sporo dyskutować, tworzyć i przypominać sobie o tym, za co lubimy swoją biblioteczną codzienność. Warsztaty są idealną okazją do tego, by pomyśleć o sobie na nowo "ja - bibliotekarka/rz", a także przyjrzeć się swojemu codziennemu działaniu w bibliotece. Prowadząca Karolina Suska - edukatorka, trenerka, tutorka. Absolwentka Szkoły Liderów PAFW, Akademii Liderów Kultury i Szkoły Trenerów. Przez 10 lat zarządzała instytucją kultury. Prowadzi działania aktywizujące społeczności skupione wokół bibliotek i domów kultury. Trenerka m.in. w projektach: "Zaproś nas do siebie!", "B.L.I.S.K.O.", "Konwersja cyfrowa domów kultury", "Akademia Animatorek Społecznych" itp.. Realizatorka wielu szkoleń rozwojowych dla pracowników instytucji kultury. Nagradzana na poziomie lokalnym i krajowym za swoją aktywność społeczną i kulturalną.
  2. Pobawmy się! Jak stworzyć escape room dla dzieci i młodzieży w bibliotece. Łamigłówki, rywalizacja, dobra zabawa – to najlepsze połączenie. Podczas warsztatu uczestnicy wezmą udział w skróconym escape roomie. Dowiedzą się jak opracować scenariusz, jakie mogą być zadania, jakie są wyzwania – czyli jak przygotować pokój zagadek w bibliotece. Prowadząca: Anna Wysocka – bibliotekarka Biblioteki Publicznej w Piasecznie, członkini Stowarzyszenia LABiB. W pracy łączy wiele ról: bibliotekarki, organizatorki, realizatorki, koordynatorki. Uwielbia wymyślać, planować i organizować wciąż nowe rzeczy. Organizuje spotkania autorskie oraz inicjatywy związane z czytelnictwem. Prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży z kodowania, escape roomy, gry i lekcje biblioteczne. Tworzy ofertę biblioteki wraz z czytelnikami. Wyznaje jedną z zasad Google „praca powinna być wyzwaniem, a wyzwanie powinno być zabawą”.

Lubelski BiblioLAB 2023 dofinansowano ze środków Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, a organizatorami tego wydarzenia jest Stowarzyszenie LABiB oraz Miejska Biblioteka Publiczna – Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana Du Chateau.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Marta Majewska - Burmistrz Miasta Hrubieszowa