Hrubieszowski sport ma już 100 lat!

100 lat Hrubieszowskiego Sportu

Minione sto lat to historia hrubieszowskich klubów sportowych i dyscyplin, które przez lata rozwijały się na terenie Hrubieszowa. Przez cały 2022 rok trwają obchody tej rocznicy.

W piątek 16 września 2022 roku, w sali widowiskowej HDK odbyła się Gala Jubileuszowa podsumowująca 100 Lat Hrubieszowskiego Sportu 1922-2022.

Marta Majewska Burmistrz Miasta Hrubieszowa w swoim przemówieniu przekazała wyrazy uznania i podziękowania osobom, które na różne sposoby przyczyniły się do pielęgnowania żywych sportowych tradycji w Hrubieszowie. "To właśnie dla Was wybito 100 medali na stulecie hrubieszowskiego sportu" – mówiła Burmistrz.

Laureatów wyłoniła Hrubieszowska Rada Sportu, która składa się z przedstawicieli różnych dyscyplin sportowych, a medale 100-lecie hrubieszowskiego sportu otrzymali:

• Zawodnicy lekkiej atletyki, trenerzy i działacze: Rafał Fedaczyński, Piotr Kitliński, Artur Kern, Dorota Fojcik-Brzozowska, Karolina Gajewska, Małgorzata Muzyczuk, Marek Ambroży Kitliński, Ewa Musur, Marzanna Ulidowska-Helbik, Marek Watras, Łucja Watras, Maria Paczos, Mirosław Kamień, Tomasz Magdziak, Edmund Sulowski, Michał Śliwiński, Józef Wąsiel, Paweł Szostak, Robert Łukasiewicz, Sylwia Dąbrowska, Maja Hojda, Agnieszka Bojarczuk, Janusz Jakubiak, Zbigniew Sadlej, Jolanta Pańczyk-Korkosz, Jan Kondrak, Edyta Litwiniuk.
  • Zawodnicy sekcji podnoszenia ciężarów i trenerzy tej dyscypliny oraz działacze: Henryk Lebiedowicz, Antoni Czerniak, Leszek.Tarnawski, Marcin Kusiak, Tomasz Pańko, Andrzej Chwedczuk, Kamil Kopytko, Diana Flak, Marcin Kondziołka, Sylwia Lalik, Jakub Dziewiczkiewicz, Natalia Bobrowska, Julia Janiak, Michał Kościuk, Adam Sarzyński, Dorota Chudzik, Emil Koszałka, Kinga Kwiatkowska, Artur Psionka, Artur Pomiankiewicz, Marlena Chudzik, Klaudia Witkowska, Anna Piasecka, Agata Tyszko, Wiktoria Litwin, Piotr Woźniak (pierwszy medalista w historii sekcji podnoszenia ciężarów), Dominik Jaros, Michał Puchala, Paulina Pańko, Ewelina Pyrz, Andrzej Gaweł, Ewa Mizdal-Usowska.
  • Zawodnicy i trenerzy piłki nożnej: Tomasza Kiełbowicza, Janusza Rybaka, Dawida Nowaka, Zbigniewa Lebiedowicza, Krzysztofa Marchewkę, Mariana Cisło, Piotra Stadnickiego, Mirosława Nowaka, Andrzeja Jaworskiego, Marcina Nowaka, Dawida Borysa, Ryszarda Wołoszyna i Piotra Wierzbickiego, szczypiornistów i ich trenerów : Arkadiusza Urbaniaka, Antoniego Nieradko i Jana Pastuszaka.
  • Modelarstwo lotnicze Leszek Kryszczuk, Piotr Wielosz-Hałasa, Dominik Skwarek i Lech Kasprowicz,
  • Kolarstwo: Jan Józef Buczak i Jan Zderkiewicz,
  • Unihokej: Mirosław Dąbrowski, Krzysztof Dąbrowski, Łukasz Wojciechowski i Monika Machometa.
  • Prezesi klubów sportowych i działacze: Tadeusz Romaszko, Marek Wołos, Ryszard Nowak, Krzysztof Brudnowski, Zdzisław Kosakowski, Bogusław Lachowicz, Zbigniew Krawczuk, Leon Wodziński, Wioletta Krawczuk, Danuta Muzyczka, Franciszek Skierski, Kazimierz Małyska, Eugenisz Paczała i Andrzej Podlewski.

Medale otrzymali także wielbiciele hrubieszowskiego sportu: Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport, Rafał Patyra, dziennikarz Sportowy TVP, Dariusz Górski – Fundacja Kazimierza Górskiego, Sławomir Majcher, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Maciej Petruszenko i Artur Wojdat.

Za debiuty sportowe medale otrzymali: Kacper Chmielewski (lekkoatletyka), Ryszard Poznański (podnoszenie ciężarów), Jakub Wezgraj (modelarstwo lotnicze) i Matylda Bień (karate).

Medale przyznano także sportowcom, działaczom, którzy już nie żyją: Andrzejowi Kulczyńskiemu, Andrzejowi Greszecie, Mirosławowi Szuprowi, Janinie Ewie Kitlińskiej i Wiesławowi Korczakowi.

Podczas Gali wręczone zostały tytuły Honorowego Ambasadora Hrubieszowa, które przyznane zostały Towarzystwu Regionalnemu Hrubieszowskiemu oraz Leszkowi Kryszczukowi trenerowi Sekcji Modelarstwa Lotniczego UKS 1.

Galę swoim występem uświetnił były lekkoatleta Unii Hrubieszów – Jan Kondrak wraz z kolegami z Lubelskiej Federacji Bardów – Markiem Andrzejewskim i Piotrem Selimem.

16 września w HDK otwarte zostały również dwie wystawy związane z obchodami jubileuszu 100-lecia hrubieszowskiego sportu:

„Setna rocznica urodzin Kazimierza Górskiego, trenera tysiąclecia”. Wystawa pochodzi z zasobów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, a w wernisażu uczestniczył syn legendarnego szkoleniowca, Dariusz Górski.

„Historia pewnego zdjęcia… W klimacie hrubieszowskiego sportu”. Ta wystawa powstała dzięki pasji oraz miłości do sportu i fotografii. Autorem większości zdjęć jest Andrzej Kulczyński lekkoatleta i trener, który zmarł w 2017 r. ale na tej wystawie znalazły się również zdjęcia przekazane przez trenerów hrubieszowskich sekcji — Leszka Kryszczuka (UKS JEDYNKA — Sekcja modelarstwa lotniczego) oraz Leszka Tarnawskiego (MKS UNIA — Sekcja podnoszenia ciężarów). Zdjęcia na wystawę przekazała również Pani Grażyna Kubiak oraz mieszkańcy Hrubieszowa, którzy chcieli pozostać anonimowi.

Transmisja wideo z Gali

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli:

• TVP 3 Lublin
  • Radio Lublin
  • Portal lubiehrubie.pl

W mediach o Gali Jubileuszowej 100 Lat Hrubieszowskiego Sportu:

Kronika Tygodnia, Tygodnik Zamojski, Radio Lublin, TVP 3 Lublin, portal lubiehrubie.pl