Hrubieszów wybrany do Partnerskiej Inicjatywy Miast

18.10.2017

Resort rozwoju wybrał miasta, które będą uczestniczyć w trzech sieciach pilotażowych Partnerskiej Inicjatywy Miast: „Rewitalizacja”, „Jakość Powietrza” i „Mobilność Miejska”. Ich liderami będą Katowice, Nowy Sącz i Stowarzyszenie Szczeciński Obszar Metropolitarny.

Partnerska Inicjatywa Miast (PIM) to przedsięwzięcie Ministerstwa Rozwoju - jeden z najważniejszych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ma być nową formą współpracy między miastami zainteresowanymi wspólnym tematem, odpowiednikiem europejskich sieci tworzonych w ramach programu Urbact.

W praktyce ma to polegać na tworzeniu sieci miast, zajmujących się konkretnym problemem czy dziedziną. Miasta zrzeszone w sieci będą wymieniać się między sobą swoją wiedzą i doświadczeniami w danej dziedzinie oraz wypracowywać w jej obrębie wspólnie modelowe, innowacyjne rozwiązania.

Nabór do pierwszych trzech sieci pilotażowych Partnerskiej Inicjatywy Miast („Rewitalizacja”, Jakość powietrza” i „Mobilność miejska”) zakończył się w wakacje, a teraz ministerstwo ogłosiło jego wyniki. Oto one:

• Sieć „Rewitalizacja” – Katowice (lider), Stalowa Wola, Gdynia, Hrubieszów, Łosice, Ostróda, Pabianice, Przemyśl, Tomaszów Lubelski, Gryfino, Świebodzice

• Sieć „Jakość powietrza” - Nowy Sącz (lider), Toruń, Opalenica, Boguszów Gorce, Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu, Kudowa Zdrój, Rawicz, Pszczyna, Bojanowo, Żmigród

• Sieć „Mobilność Miejska” - Stowarzyszenie Szczeciński Obszar Metropolitalny (lider), Wadowice, Czechowice-Dziedzice, Cieszyn, Legnica, Nowa Sól, Skawina, Jastrzębie Zdrój, Nowa Ruda, Tarnobrzeg.

W związku z dużym zainteresowaniem Partnerską Inicjatywą Miast ze strony samorządów resort planuje kolejne nabory i utworzenie – na przełomie 2017 i 2018 r. - kolejnych dwóch sieci pilotażowych: „Zrównoważone użytkowanie przestrzeni i rozwiązania oparte na środowisku naturalnym” oraz „Praca w gospodarce lokalnej”.

Miasta należące do sieci będą mogły korzystać ze wsparcia i wiedzy eksperta tematycznego. Będą też powoływać tzw. lokalne partnerstwa, zrzeszające partnerów społeczno-gospodarczych oraz mieszkańców z wybranego obszaru i dziedziny. Takie grupy będą pracowały nad opracowaniem Miejskiej Inicjatywy Działań (dokumentu stanowiącego odpowiedź na lokalnie zidentyfikowany problem i zawierającego propozycje konkretnych rozwiązań i projektów). Każda sieć opracuje ponadto Plan Ulepszeń, czyli dokument zawierający zbiór rekomendacji dla sfer i/lub polityk publicznych niezależnych od miasta (poziom krajowy i europejski, w tym prawo, instrumenty, finanse) i będący efektem prac wszystkich partnerów. Przewidywany czas trwania prac sieci to około 1,5 roku.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju, UM Katowice, Serwis Samorządowy PAP.