Polish English French German Russian Spanish

                        

Biuletyn Informacji Publicznej

Hrubieszów przystąpi do Programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych

13.07.2021
Urzędowe

 

W styczniu tego roku weszła w życie ustawa dotycząca budowy tanich mieszkań w Polsce. Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) będzie tworzyć z samorządami spółki, czyli Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM), co pozwoli mniejszym ośrodkom, takim jak nasze Miasto, na rozwój budownictwa mieszkalnego. 

W miniony poniedziałek, 12 lipca, na nadzwyczajnej sesji, Rada Miejska w Hrubieszowie jednogłośnie podjęła uchwałę o wyrażeniu zgody na utworzenie przez Gminę Miejską Hrubieszów spółki pod nazwą SIM Lubelskie Wschód sp. z o.o. z siedzibą w Chełmie, której udziałowcem będzie Krajowy Zasób Nieruchomości. Hrubieszów jest jednym z 9 samorządów zamierzających przystąpić do Spółki.  Po podjęciu uchwał przez pozostałe gminy i założeniu SIM, Spółka będzie mogła przystąpić do działania.

Celem SIM Lubelskie Wschód sp. z o. o. będzie budowa i wynajem mieszkań czynszowych, których lokatorzy będą mogli w przyszłości dojść do własności lokalu. Przystąpienie do SIM ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Lokale mają być alternatywą dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy nie chcą się wiązać tak długoletnim zobowiązaniem finansowym.

Na założenie społecznej inicjatywy mieszkaniowej Miasto będzie mogło uzyskać pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w formie bezzwrotnego wsparcia w wysokości 3 mln zł. W celu jego uzyskania, radni podjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia wniosku o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie objęcia udziałów w tworzonej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.