Historyczne obiekty Hrubieszowa w formie płaskorzeźb

Rozwój lokalny

W ramach działania Rozwój oferty turystycznej Hrubieszowa poprzez lepsze wykorzystanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego miasta podczas realizacji projektu „Rozwój Lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji” wykonano trzy płaskorzeźby przedstawiające historyczne, już nieistniejące obiekty Hrubieszowa: ratusz, synagogę oraz XV-wieczny zamek. Odlewy płaskorzeźb wykonano z wysokiej jakości atestowanego brązu i zamontowano w poziomie chodników znajdujących się przy ul. Plac Wolności, ul. Narutowicza oraz ul. 3-go Maja niedaleko Hrubieszowskiego Domu Kultury gdzie w przeszłości znajdowały się owe obiekty. Każda z nich posiada również znak graficzny ukazujący Herb Miasta Hrubieszowa oraz napisy nawiązujące do istniejących w przeszłości budynków: „Ratusz miejski 1838 – 1845”, „Synagoga 1715 – 1957”, „Zamek XV-XVII w.”. Utworzone płaskorzeźby są uzupełnieniem makiety 3D, która powstała aby zaprezentować mieszkańcom miasta oraz turystom historyczny wygląd części Śródmieścia Hrubieszowa drugiej połowy XIX wieku i która stanęła u zbiegu ulic Targowej i Placu Wolności.

Oba zadania sfinansowane zostały w ramach Programu „Rozwój Lokalny” ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021, które Miasto Hrubieszów pozyskało w 2021 roku.