Fundusze Norweskie: Hrubieszów ze wsparciem z Programu Rozwój Lokalny

08.07.2021
Urzędowe

Ponad 3,5 miliona euro (prawie 16 mln zł) z Programu Rozwój Lokalny, finansowanego z Funduszy Norweskich, trafi do Hrubieszowa.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wybrało zwycięskie miasta, które otrzymają wsparcie z Programu "Rozwój Lokalny", finansowanego z Funduszy Norweskich i EOG. W gronie 29 średnich i małych miast z całej Polski znalazł się też Hrubieszów (jako jedyne miasto z województwa lubelskiego).

O dofinansowaniu poinformował wicepremier Jacek Sasin, który wraz wiceministrem funduszy i polityki regionalnej Waldemarem Buda oraz wojewodą lubelskim Lechem Sprawką i wicemarszałkiem Województwa Lubelskiego Michałem Mulawą gościł w minioną środę (7 lipca br.) w Hrubieszowie.

Fundusze pomogą wzmocnić spójność społeczną i gospodarczą oraz podnieść jakość środowiska i standard życia mieszkańców miasta. W ramach projektu "Rozwój lokalny Hrubieszowa - od partycypacji do realizacji" Hrubieszów chce postawić na poprawę jakości życia mieszkańców poprzez działania w 4 obszarach: środowiskowym, społecznym, gospodarczym i kulturowym. Symboliczny czek z kwotą grantu odebrała Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marta Majewska.

Droga do pozyskania tych środków nie była łatwa. Najpierw z grona 255 kwalifikowalnych miast w Programie Rozwój lokalny do 22 lipca 2019 r. zarysy projektów złożyło aż 213 z których do II etapu zakwalifikowano 54 miasta. Etap II to okres intensywnej kilkumiesięcznej pracy nad przygotowaniem kompletnej propozycji projektu (wraz z Planem Rozwoju Lokalnego i Planem Rozwoju Instytucjonalnego). Dodajmy, że miasto starało się o 10 milionów euro. Ostatecznie przyznano mu 3 521 346,00 euro. Poziom dofinansowania to 100% kosztów kwalifikowalnych. Ze względu na rozszerzenie listy beneficjentów przez Ministerstwo (z 15 do 29 miast), nie wszystkie przygotowane przez nas projekty znajdą finansowanie w ramach przyznanych pieniędzy. O szczegółach, które zadania będziemy realizować w ramach naszego projektu będziemy informować wkrótce.

Fundusze norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom Unii Europejskiej oraz krajom bałtyckim. W zamian za pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy norweskich i Fundusze EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.

Więcej informacji o projekcie Miasta Hrubieszów znajduje się na stronie www.miasto.hrubieszow.pl

Fot; UM Hrubieszów /D.Duda