Polish English French German Spanish Ukrainian

                        

Biuletyn Informacji Publicznej

Bądź jak biblioteka - żyj sto lat

24.10.2022
Patronat Burmistrza

Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie jest najstarszą instytucją kultury w naszym mieście.
Placówka zmieniła się na przestrzeni lat, uwzględniając w swojej pracy potrzeby oraz potencjał czytelników, stając się z czasem miejscem spotkań kulturalnych, a nie zwykłą „wypożyczalnią” książek.
MBP to nowoczesna instytucja z tradycjami historycznymi. Działa, rozwija się, ale przede wszystkim dba o czytelnictwo. I tego tematu nie mogło zabraknąć podczas uroczystości jubileuszowych.
Podczas obchodów, które odbyły się 20 października 2022 r., swój wykład wygłosiła Maria Deskur – wydawca, Prezeska fundacji Powszechnego Czytania, ekspert upowszechniania czytania, która od prawie dwóch dekad pracuje na rynku książki.
Kolejnym gościem, który uświetnił jubileusz była Olga Bończyk — aktorka, wokalistka, autorka tekstów.
Przed MBP kolejne wyzwania jednak już w nowym miejscu. „Biblioteka idzie na swoje” – powiedziała podczas przemówienia Sekretarz Miasta Monika Podolak, która wręczyła symboliczne klucze do nowego budynku pani Dyrektor Jolancie Janiec.
Od stycznia 2023 Miejska Biblioteka Publiczna będzie miała swoją siedzibę w budynku Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa.
Oprócz biblioteki, która zostanie przeniesiona z budynku HDK, gdzie od lat boryka się z brakiem odpowiedniej powierzchni do realizacji swoich, nie tylko czytelniczych projektów, będą tam też działać: Centrum Wolontariatu, Uniwersytet III Wieku, Centrum Partnerstwa Publiczno – Społecznego oraz Fundacja Kultury i Przyjaźni Polsko - Francuskiej im. S.K. Du Chateau.

Wydarzenie objęte było Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Hrubieszowa Marty Majewskiej.

Uchwała Rady Miejskiej w sprawie zmiany nazwy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie oraz nadania imienia i statutu.