80. rocznica Rzezi Wołyńskiej

10.07.2023
Święta / uroczystości

W niedzielę 9 lipca odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej, jednego z najbardziej tragicznych i krwawych epizodów II wojny światowej. To ważny moment, który miał na celu nie tylko uczcić pamięć ofiar, ale także przypomnieć o tragicznych wydarzeniach z przeszłości. O godzinie 10:00 zgromadzeni na Cmentarzu Wojennym w Hrubieszowie, oddali hołd ofiarom składając kwiaty przy Pomniku Wołyńskim. Następnie w Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej, odbyła się Msza Święta w intencji pomordowanych. Eucharystia była momentem modlitwy, refleksji i zadumy nad tym, co wydarzyło się 80 lat temu. W godzinach popołudniowych na placu przy Hrubieszowskim Domu Kultury wystąpiły solistki z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej i Zespół Wokalny "HUBAL". Był to moment nie tylko artystycznego oddania hołdu, ale także sposób na przekazanie przesłania pokoju i pojednania.

Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marta Majewska, Sanktuarium  Matki Boskiej Sokalskiej w Hrubieszowie, Hrubieszowski Domu Kultury,  Zespół Wokalny „Hubal”, Środowisko Żołnierzy 27 WDP AK w Hrubieszowie.