79. rocznica przeprawy przez rzekę Prypeć 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej zgrupowania „Osnowa”

Rocznice

26 maja br. na cmentarzu wojskowym w Hrubieszowie odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę przeprawy przez rzekę Prypeć 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej zgrupowania „Osnowa”.

Uroczystości rozpoczęli przedstawiciele 27. Wołyńskiej Dywizji AK w Hrubieszowie Wacław Mucha oraz Prezes Grażyna Mirska, którzy przywitali uczestników oraz zaprezentowali rys historyczny Przeprawy Zgrupowania „OSNOWA” 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej przez linię frontu na rzece Prypeć w dniu 27 maja 1944 roku.

Odczytany został Apel Poległych Żołnierzy w czasie forsowania rzeki Prypeć, następnie zebrani goście wspólnie odmówili modlitwę. Kwiaty i wieńce pod pomnikiem żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK złożyła Marta Majewska Burmistrz Miasta Hrubieszowa.

Na zakończenie na Pomniku — Grobie Żołnierzy 27. WDP AK delegacje władz samorządowych, duchowieństwa, służb mundurowych, środowisk kombatanckich, szkół oraz organizacji społecznych złożyły wieńce i kwiaty.

Uroczystości zorganizowane zostały przez przedstawicieli środowiska 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Hrubieszowie.