Polish English French German Russian Spanish

                        

Biuletyn Informacji Publicznej

75. rocznica bitwy pod Monte Cassino

21.05.2019
Pozostałe

19 maja 2019 r. w Hrubieszowskim Domu Kultury odbyła się uroczystość z okazji 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino.

 

 

O godz. 12.30 na hrubieszowskim cmentarzu Zastępca Burmistrza Miasta Hrubieszowa Paweł Wojciechowski, Mieczysław Zapała i Mirosław Borysiewicz z Hrubieszowskiego Klubu Kolekcjonera złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogiłach żołnierzy walczących w bitwie pod Monte Cassino: Zygmunta Gaczyńskiego, Mieczysława Naji, Franciszka Gilewicza, Franciszka Dychy, Mieczysława Pińkowskiego, Bogdana Majcherskiego i Wincentego Kozarczuka.

 

O godz. 14:00 w sali widowiskowej Hrubieszowskiego Domu Kultury odbyła się uroczysta akademia z okazji 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Uroczystości rozpoczął hymn państwowy. Następnie Zastępca Burmistrza Paweł Wojciechowski powitał przybyłych gości i odczytał symbolicznie rozkaz dzienny dowódcy 2. Korpusu generała Władysława Andersa przed bitwą o Monte Cassino.

 

W części artystycznej wystąpił "Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej" oraz zespół "Na granicy", którego występy poprzedzały prelekcje tematyczne inicjatora uroczystości – Mieczysława Zapały. Wiersze autorstwa Władysława Broniewksiego i Danuty Zając zaprezentowały Wiktoria Wojda z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie i Barbara Kuszmiruk z Zespołu Szkół nr 3 w Hrubieszowie.

 

Organizatorami uroczystości byli Burmistrz Miasta Hrubieszowa i Hrubieszowski Klub Kolekcjonera.