11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. To właśnie tego dnia w 1943 roku doszło do skoordynowanych ataków Ukraińskiej Powstańczej Armii na dziesiątki polskich wsi i osad na Wołyniu. Wydarzenia te, znane jako Krwawa Niedziela, były kulminacją fali zbrodni wymierzonych w bezbronnych polskich cywilów.
W minioną niedzielę, 13 lipca, w Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tych tragicznych wydarzeń. Organizatorami spotkania było Środowisko Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej – Okręg Wołyński Światowego Związku Żołnierzy AK.
Symbolem pamięci o ofiarach wołyńskiego ludobójstwa stał się niebieski kwiat lnu – roślina związana z Kresami, wyrażająca hołd dla niewinnych ofiar i ich rodzin. Podczas Mszy Świętej modlono się za pomordowanych, a w trakcie uroczystości przypomniano dramatyczne wydarzenia sprzed ponad 80 lat.
Oprawę muzyczną liturgii oraz poruszający koncert przygotował Zespół Lechici, który swoją obecnością nadał wydarzeniu szczególny, wzruszający charakter.
W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, w tym Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marta Majewska oraz Zastępca Burmistrza Paweł Wojciechowski, a także przedstawiciele służb mundurowych, zakładów pracy, organizacji pozarządowych oraz środowisk kombatanckich.
Wołyń to było ludobójstwo. Naród ukraiński musi zmierzyć się z tą bolesną kartą historii. Tylko na fundamencie prawdy możliwe jest budowanie trwałych i uczciwych relacji pomiędzy narodami. Nie chodzi o zemstę – chodzi o pamięć.
Hrubieszów pamięta.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Pani Tamary Marchlewskiej.