Rada Miejska w Hrubieszowie podczas sesji, która odbyła się 27 czerwca, jednogłośnie podjęła uchwałę o pośmiertnym nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Hrubieszowa profesorowi Wiktorowi Zinowi. Wniosek w tej sprawie został złożony przez Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie. Inicjatywa ta wpisuje się w kontekst obchodów dwóch ważnych rocznic przypadających w tym roku, a mianowicie 625-lecia nadania Hrubieszowowi praw miejskich oraz setnej rocznicy urodzin profesora Zina.
Profesor Wiktor Zin był wybitnym architektem, historykiem sztuki, konserwatorem zabytków, autorem wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych, a także niezapomnianym popularyzatorem wiedzy o kulturze i dziedzictwie narodowym. Jego działalność naukowa i artystyczna była ściśle związana z Krakowem i Warszawą, jednak to Hrubieszów – rodzinne miasto – pozostał dla niego szczególnym miejscem, źródłem inspiracji i duchową ojczyzną. Urodził się tu 14 września 1925 roku, wychowywał się przy ulicy Browarnej (obecnie Kilińskiego), a swoje pierwsze kroki w świecie sztuki stawiał w rodzinnej pracowni malarsko-pozłotniczej, prowadzonej przez ojca i dziadka.
Po ukończeniu szkoły średniej w Hrubieszowie rozpoczął studia na Wydziale Architektury Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a dalszą karierę związał z Politechniką Krakowską. Tam uzyskał stopień doktora, następnie habilitację i w 1979 roku tytuł profesora zwyczajnego. Przez lata pełnił wiele funkcji naukowych i administracyjnych, w tym Głównego Architekta Krakowa, Generalnego Konserwatora Zabytków oraz prezesa Towarzystwa Miłośników Historii Krakowa. Znany był również jako prowadzący programy telewizyjne, w szczególności legendarny cykl „Piórkiem i węglem”, dzięki któremu przez trzy dekady przybliżał Polakom piękno architektury i kultury, wykonując przy tym dziesiątki tysięcy rysunków.
Choć większość życia spędził poza Hrubieszowem, nigdy nie zapomniał o swoim rodzinnym mieście. W swoich publikacjach, wywiadach i wypowiedziach wielokrotnie wspominał Hrubieszów, rysował lokalne pejzaże, wspierał ochronę zabytków regionu, a także promował ideę zachowania lokalnego dziedzictwa. Brał udział w pracach nad przywróceniem historycznego wizerunku herbu miasta, wspierał inicjatywy lokalne i chętnie dzielił się wiedzą. W 1998 roku uczestniczył w promocji swojej książki „Półgłosem i ciszą” zorganizowanej przez Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie i został zaproszony do Komitetu Redakcyjnego „Biuletynu TRH”. Miał również istotny udział w potwierdzeniu autorstwa lokalnej pieśni „Hrubieszowska Ty Ziemico”.
W 2020 roku, w uznaniu zasług dla promocji miasta, profesor Zin został pośmiertnie uhonorowany Nagrodą Miasta Hrubieszowa – Statuetką Króla Władysława Jagiełły. Teraz, decyzją Rady Miejskiej, otrzymał najwyższe miejskie wyróżnienie – tytuł Honorowego Obywatela Miasta Hrubieszowa. Uroczystość jego nadania odbędzie się 5 września 2025 roku, podczas uroczystości jubileuszowych 625-lecia nadania praw miejskich miastu Hrubieszów jako symboliczny gest pamięci i wdzięczności lokalnej społeczności. To uhonorowanie osoby, która nie tylko osiągnęła wybitne sukcesy w dziedzinie nauki i sztuki, ale przez całe życie z dumą i serdecznością mówiła o Hrubieszowie, czyniąc z niego ważny punkt odniesienia swojej twórczości i działalności publicznej.
W dniu 27 czerwca Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marta Majewska, Zastępca Burmistrza oraz Radni Rady Miejskiej złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą prof. Wiktora Zina – wybitnego architekta, historyka sztuki, popularyzatora dziedzictwa kulturowego i przyjaciela Hrubieszowa. W ten symboliczny sposób oddaliśmy cześć Jego pamięci i wkładowi w ochronę oraz promocję polskiej architektury i historii.