Polish English French German Spanish Ukrainian

                        

Biuletyn Informacji Publicznej

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej – od lat reprezentuje nasze miasto i tym samym przyczynia się do budowania dobrej opinii o jego mieszkańcach. Zespół powstał w 1987 roku przy Hrubieszowskim Domu Kultury. Skupia on dzieci i młodzież szkół hrubieszowskich. Obecnie pracuje w 5 grupach, liczy 120 osób; a wychował już ponad 1500 tancerzy. Swój dorobek artystyczny prezentował w 25 krajach świata (w niektórych kilkakrotnie), podbijając serca ludzi pięknem prezentowanej sztuki, radością i wysokim profesjonalizmem.

Przez 33 lata działalności zespół zdobył liczne nagrody w Polsce i Europie. W swoim mieście żywo upowszechniał pieśń „Hrubieszowska Ty Ziemico”, która stała się nie tylko wizytówką samego zespołu, ale również całego regionu. Godnie reprezentuje ziemię hrubieszowską we wszelkich uroczystościach lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych.

Zespół posiada w swym dorobku nagrania telewizyjne oraz płytę „Zagroj mi muzycko”. Od 2004 roku (czyli od wejścia Polski do Unii Europejskiej) organizuje międzynarodowe spotkania folklorystyczne – „Europa na ludowo”, na które zaprasza zespoły z całego świata. Od 1998 roku posiada weryfikację Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej C.I.O.F.F.

 Nagrodę odebrała kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej Pani Grażyna Temporowicz.