W dniu 30 września 2022 r. miasto Hrubieszów oddało hołd Bolesławowi Prusowi, a to wszystko za sprawą wyjątkowej rocznicy.
Ten szczególny dzień rozpoczął się od odsłonięcia pamiątkowej tablicy i muralu, który w tym roku ozdobił budynek SP Nr 1 w Hrubieszowie.
Zebrani pod szkołą goście w towarzystwie bohaterów „Lalki” Bolesława Prusa – Łęckiej i Wokulskiego poprowadzili uroczysty pochód ulicami Hrubieszowa, by pod domem urodzenia pisarza i pod pomnikiem poświęconym jego osobie złożyć symboliczne kwiaty.
O godzinie 12:00 rozpoczęły się uroczystości w Hrubieszowskim Domu Kultury, gdzie zaproszonych gości powitała Dyrektor SP Nr 1 w Hrubieszowie.
W swoim przemówieniu Marta Majewska Burmistrz Miasta Hrubieszowa powiedziała: „…wydarzenie zorganizowaliśmy pod hasłem „W hołdzie Prusowi i Miastu jego narodzin” chcąc kultywować i upowszechniać wartości, które uosabia: idee pracy organicznej, utylitaryzm, aktywność społeczną oraz gotowość do pomocy drugiemu człowiekowi w potrzebie”.
Pani Burmistrz zwróciła się również do naszych młodych mieszkańców i przytoczyła słowa Mistrza z powieści Emancypantki: „Jak młode drzewo co roku wypuszcza gałązkę, która z biegiem lat staje się konarem i rodzi nowe gałązki, tak z młodej duszy co pewien czas wytryska nowa siła i staje się źródłem mnóstwa uczuć, uzdolnień i czynów”.
Podczas wydarzenia głos zabrał Michał Mulawa Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, który wspólnie z Burmistrzem Miasta i Dyrektorem SP Nr 1 wręczył nagrody w konkursie organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Hrubieszowie. Był to konkurs wiedzy o Bolesławie Prusie i mieście Hrubieszów, pod tą samą nazwą co nazwa wydarzenia: W hołdzie Prusowi i miastu jego narodzin, który przeprowadzony był wśród uczniów szkół podstawowych.
Kolejnym punktem programu był wykład dr Joanny Wiśniewskiej z Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie pt. „Figle i szopki do zrywania boków” ze wspomnień o Bolesławie Prusie – czyli czego o pisarzu nie wiecie.
Część oficjalną uświetniły występy: Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, który zaprezentował tańce narodowe oraz młodych artystów SP Nr 1 w Hrubieszowie, którzy w dość niekonwencjonalny sposób pokazali zebranym gościom twórczość Bolesława Prusa.
Uczestnicy wydarzenia przenieśli się do świata ukazywanego przez Prusa w jego dziełach, a plac przed HDK na godzinę zamienił się w ulicę z „Lalki”. Można tam było zajść do sklepu Rzeckiego, zobaczyć Łęcką i Wokulskiego w kawiarni oraz podziwiać muzykę kataryniarza i tańczące przy niej lalki z pozytywki. Kto chciał, mógł również poznać historię biednych dzieci – Antka i Rozalki oraz smutne życie bohaterów „Kamizelki”. W odległą przeszłość zabrał nas ze sobą na chwilę dumny Faraon, a swym urokiem zachwycały nas również bohaterki noweli Bolesława Prusa. Wszystkie postaci zabrały nas w magiczny świat książek wielkiego pisarza, dały przyjemność podziwiania ich w scenkach kostiumowych, a artyści, którzy stali się na chwilę warszawskimi przechodniami, swoją autentycznością ujęli niejednego gościa.
Wydarzeniu towarzyszyły prezentacje stoisk:
Wydarzenie objęte zostało Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
Organizatorzy:
Patronat Medialny: