Kostiuchnówka na Wolyniu, to symboliczne miejsce okupione krwią Polskich Legionistów podczas bitwy w dn. 4-6 lipca 1916 r., gdzie od 2000 r. przyjeżdżają harcerze i uczniowie, by na grobach legionistów zapalić znicze.
Zwyczaj ten jest kontynuacją przedwojennej tradycji sztafet biegnących z Ogniem Niepodległości z krakowskich Oleandrów (miejsca wymarszu „Pierwszej Kadrowej”) do Kostiuchnówki. Po uroczystościach, przeprowadzanych na terenach pobojowiska kostiuchnowskiego, harcerze pobierają ogień z cmentarza wojennego w Polskim Lasku i rozpoczynają sztafetę rowerową z Ogniem Niepodległości do Polski.
Ogień Niepodległości składany jest na grobach Nieznanego Żołnierza i pomnikach podczas uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Ogień zostanie złożony również w naszym mieście przy Grobie Legionisty przy kościele pw. Św. Mikolaja podczas uroczystości 11 listopada, które w tym roku będą miały szczególny wymiar.
Uroczyste przekazanie Ognia Niepodległości przez Sztafetę, odbyło się w sobotę 6 listopada 2021 r. o godz. 8.00 na Cmentarzu Wojennym w Hrubieszowie.