Środki z Funduszy Unijnych są na wyciągnięcie ręki. Masz pomysł na siebie, chcesz rozwinąć technologicznie swoje przedsiębiorstwo, nie zwlekaj.
W ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój można jeszcze uzyskać pomoc z linii:
1.1.1 „Szybka ścieżka” – badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa. Można wziąć udział w jednym z dwóch konkursów tematycznych:
1. konkurs Agrotech, wspiera rozwój nowych technologii w rolnictwie – termin naboru upływa 06 listopada 2020 r.
Projekt obejmuje badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo eksperymentalne prace rozwojowe, mające na celu opracowanie, przetestowanie a także docelowo wdrożenie konkretnych produktów i technologii ( m.in. automatyzację, robotyzację czy cyfryzację w rolnictwie).
2. konkurs koronawirusy – termin do 31 grudnia 2020 r.
Projekt obejmuje prace B+R z zakresu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, wsparcia jego funkcjonowania w stanach zagrożenia epidemiologicznego. Efektem prac ma być opracowanie i przetestowanie innowacyjnego rozwiązania (produktu, technologii, usługi) możliwego do wdrożenia w obszarze diagnostyki, terapii, prewencji lub wsparcia w stanach zagrożenia epidemiologicznego.
2.3.6 Granty na Eurogranty – termin do 12 stycznia 2021 r. - alokacja 5 mln PLN
Projekt ma na celu zwiększenie innowacyjności i umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorców z sektora MŚP poprzez zwiększenie udziału tych podmiotów w programach UE zarządzanych z poziomu Komisji Europejskie. Dofinansowanie można otrzymać na projekty w ramach jednego z Programów UE zarządzanych centralnie, tj. COSME – Program ramowy na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw na lata 2014-2020, Horyzont 2020 – program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji na lata 2014-2020, Kreatywna Europa – Program Kreatywna Europa dla europejskich sektorów kultury i kreatywnych i LIFE – Program LIFE.
Dofinansowanie: Do 100%
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
http://www.poir.gov.pl/nabory/1-72/
3.2.2 Kredyt technologiczny – termin naboru do 30 grudnia 2020 r.
Wsparcie skierowane jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców wdrażających nowe technologie, prowadzące działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Mogą się o nie ubiegać firmy, które wprowadzają nowe korzystne rozwiązania o charakterze innowacyjnym, które nie były wcześniej dostępne lub stanowią rozwinięcie znanych technologii. Zniesiony został wymóg innowacyjności w skali kraju – wystarczy w skali przedsiębiorstwa.
Można uzyskać do 70 % dofinansowania (dla mikro i małych przedsiębiorców) lub do 60% (średni) kosztów kwalifikowanych, decyduje wielkość przedsiębiorcy i miejsce realizacji inwestycji – zgodnie z mapą pomocy publicznej . Nie ma ustalonej maksymalnej kwoty dofinansowania. Nie ma obowiązku wnoszenia wkładu własnego – jeśli twoja zdolność kredytowa na to pozwala, bank kredytujący może przyznać kredyt technologiczny który pozwoli finansować nawet 100% inwestycji.
Kredyt na innowacje technologiczne przyznawany jest na zasadach komercyjnych przez banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
Szczegóły wsparcia poniżej:
https://www.bgk.pl/przedsiebiorstwa/kredyt-na-innowacje-technologiczne/
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 można uzyskać preferencyjne pożyczki.
Instytucje przyznające wsparcie:
1. Lubelska Fundacja Rozwoju https://pożyczkaunijna.pl/pozyczka-unijna/lubelskie
2. Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego https://www.barr.org.pl/nasza-oferta/fundusz-pozyczkowy
3. Fundacja OIC Poland https://www.oic.lublin.pl/fundusz-pozyczkowy/o-funduszu-pozyczkowym
4. Fundacja Puławskie Centrum Przedsiębiorczości http://www.fpcp.org.pl/projekty/fundusz-pozyczkowy
5. Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A. https://www.marr.com.pl/RPO_mala.html