Obchody Dnia Podziemnego Państwa Polskiego

28.09.2015

Wrzesień jest w polskiej historii miesiącem szczególnym. To czas rocznic upamiętniających początek II wojny światowej oraz walkę naszego narodu w obronie niepodległości.

W dniu 27 września 2015 r. w Hrubieszowie odbyły się obchody Dnia Podziemnego Państwa Polskiego.

Podczas pierwszej części uroczystości przy Pomniku Żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego Ziemi Hrubieszowskiej 1939-1945 po podniesieniu na maszt flagi państwowej
i odegraniu hymnu państwowego okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Miasta Tomasz Zając. Przypomniał w nim m.in. początki konspiracji na ziemi hrubieszowskiej oraz jej twórców, podkreślając, że opierała się ona na oficerach i podoficerach 2. Pułku Strzelców Konnych.

Następnie, z udziałem wojskowej asysty honorowej 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, odbył się apel poległych i rozległa się salwa honorowa a przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich i społecznych oraz młodzież hrubieszowskich szkól podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych złożyli wieńce i kwiaty na pomniku.

Na zakończenie obchodów w Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej, z udziałem pocztów sztandarowych, została odprawiona msza święta w intencji ojczyzny.