Polish English French German Russian Spanish

                        

Biuletyn Informacji Publicznej

Zmarł Ś.P. st. chor. szt. Kazimierz Zbigniew Kasprowicz

15.03.2020

Środowisko Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie z głębokim żalem informuje, że w dniu 15 marca 2020 r. odszedł na Wieczną Wartę w wieku 82 lat Ś.P. st. chor. szt. Kazimierz Zbigniew Kasprowicz.
Kazimierz Zbigniew Kasprowicz urodził się 7 listopada 1937 r. w Radowiczach na Wołyniu. Jako Wołyniak doświadczył losu wielu Polaków zamieszkujących ziemię wołyńską. Wraz z rodziną przyjechał z piekła wołyńskiego i zamieszkał w Kułakowicach. Po zasadniczej służbie wojskowej związał się ze służbą wojskową będąc wieloletnim pracownikiem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Hrubieszowie. W swojej służbie zawsze wspierał kombatantów Armii Krajowej. Od młodości postrzegał Armie Krajową jako obrońcę Polaków. Przez całe życie bronił pamięci, prawdy historycznej i godności Armii Krajowej.
Kazimierz Zbigniew Kasprowicz rodzinnie był związany z 27. Wołyńską Dywizją Piechoty Armii Krajowej. Jego stryj Ryszard Kasprowicz ps. „Lwie Serce” był żołnierzem 27. WDP AK. Ryszard Kasprowicz założył Środowisko Żołnierzy 27. WDP AK w Hrubieszowie. Kazimierz Zbigniew Kasprowicz w 1993 r. wstąpił do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Najpierw był członkiem zarządu, wiceprezesem a od 28.11.2011 r. do 5.09.2017 r. pełnił obowiązki prezesa zarządu Środowiska Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Od 6.09.2017 r. był Prezesem Honorowym Środowiska Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie. Odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Pogrzeb odbędzie się w dniu 17 marca 2020 r. o godz. 10.00 w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie.

W smutku żegnają koledzy i koleżanki Środowiska Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!
NIECH SPOCZYWA W POKOJU!